timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Fight Club to kontrowersyjna powieść, która wyszła spod pióra Chucka Palahniuka. Przepełniona ostrym językiem oraz brutalnością przedstawia historię bohatera, który zszedł na samo dno po dwóch słowach: „Uderz mnie”.

Fight Club. Podziemny krąg

Dom, praca, podróże, meble z Ikei. Dla głównego bohatera to było wszystko. Pogrążony w monotonii i dręczony bezsennością odkrywa swoje zbawienie na grupach wsparcia, dla ludzi, którzy już przegrali z chorobą. Jego życie znów zaczyna być spokojne, ale tylko do momentu. Poznaje Tylera Durden’a, który przewraca cały jego świat do góry nogami. Od chwili, gdy zakładają fight club zaczynają swoją autodestrukcję, która może być śmiertelna nie tylko dla nich.

Pierwsza zasada klubu walki to nie rozmawiać o klubie walki. (…)
Druga zasada klubu walki to nie rozmawiać o klubie walki. (…)
To jest trzecia zasad klubie walki, jeżeli ktoś mówi dość albo przestaje się ruszać, nawet jeżeli udaje, walka jest skończona. (…)
Tylko dwóch facetów w jednej walce. Jedna walka na raz. Bez koszul i butów. Walka trwa do skutku.
To są pozostałe reguły klubu walki.

Fight Club jest niepowtarzalny. To książka, w której ginie moralność, anarchia staje się porządkiem dziennym, a główny bohater pogrąża się w szaleństwie. Palahniuk stworzył kultową historię, która na obecny moment stała się klasyką. Jest wielką kontrowersją, przez którą człowiek stawia sobie pytanie- co jest dobre?

Nie jest to książka dla każdego, ale zdecydowanie warto ją przeczytać. Niesamowicie wciąga, akcja wciąż nabiera tempa, a ostatnie rozdziały zapierają dech w piersiach. Muszę jednak przyznać- Fight Club nie należy do powieści łatwych. Autor zmieszał społeczeństwo z błotem, a jego bohaterowie są pozbawieni najmniejszych skrupułów. Do tego wszystkiego Palahniuk znany jest z tego, że posługuje się językiem przepełnionym najróżniejszymi przekleństwami, aby jak najbardziej nadać autentyczności swoim bohaterom. Niestety, czasami jest tego o wiele za dużo, co potrafi zgorszyć. Dodatkowo opisy pewnych sytuacji są -krótko mówiąc- niesmaczne.

Wielkim plusem Fight Club’u jest niesamowicie rozwinięty wątek psychologiczny, który ukazuje jak łatwo poddać się swoim najprymitywniejszym pragnieniom, które są w stanie zdruzgotać ludzką psychikę i doprowadzić do autodestrukcji. Palahniuk wytyka również bez pardonu wszystkie złe cechy konsumpcjonizmu nie żałując nikogo. Jest to odważny krok, którym zdecydowanie zapunktował.

Polecam również film pt.: „Podziemny krąg”, który stworzono na podstawie tej książki. Jest to lżejsza wersja historii naszego bohatera, ale pomimo wygładzenia niektórych sytuacji czy niewielkich różnic między filmem a książką, David Fincher stworzył obraz, który nie traci na wartości, a nawet można powiedzieć, że jest lepszy od oryginału. Mistrzowska obsada (Edward Norton, Brad Pitt, Helena Bonham Carter), genialny soundtrack, a klimat niepowtarzalny.

Podsumowując, Fight Club stał się klasyką nie bez przyczyny. Jednak odradzam tą powieść osobom, które nie lubią ostrego języka i są wrażliwe na brutalność. Poza tym, polecam ją wszystkim. Nie ma drugiej tak szokującej książki, która zostawia czytelnika z taką ilością pytań a propos moralności i tego co jest dobre.

Photo credit: VSELLIS via Visual hunt / CC BY-SA

[wp-review]
O redaktorze

Miłośniczka kawy, dobrych filmów, książek i komiksów. Wie, że pewnego dnia zostanie pisarką, ale jeszcze nie wie którego. W wolnych chwilach realizuje swoje marzenia w Simsach.

Wszystkie artykuły