timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Dziś będziemy zwiedzać inną planetę – Mars. Wszystko dzięki książko-grze od Egmontu pod tytułem: „Tajemnica Marsa”. Jest to tytuł z serii Escape Quest, czyli powieść, w której wszystko zależy od Twoich decyzji i odpowiedzi do zagadek. Książka jest dedykowana dla osób od 12 lat i można grać nawet w kilka osób.

Tajemnica Marsa – Wprowadzenie

W tej książce interakcyjnej przenosimy się na Czerwoną Planetę i wcielamy się w geologa, który jest specem od datowania procesów biologicznych. Naszym zadaniem jest wypełnienie odbywającej się w tajemnicy misji. Dostajemy różne sygnały i wiadomości, aby iść dalej do naszego celu.

Bardzo ciekawe jest to, że w tej części serii zagadki są inne niż w reszcie gier. Autorzy dają nam miejsce na notatki z tyłu oraz odpowiedzi i podpowiedzi do zagadek, z którymi nie dajemy sobie rady.

Ta opowieść ma świetny klimat, który potęgują świetnie ilustracje. Tutaj duża pochwała dla utalentowanych grafików, którzy nadali przez swoje grafiki niepowtarzalny i niesamowity nastrój – Andrea De Dominicis i Dofresh.

Sporą wadą jest to, że największa zabawa jest tylko za pierwszym razem, ze względu na to, że potem znamy już rozwiązania.

Drugi szkopuł, trochę stylistyczny, wiem, że trudno byłoby zrobić to inaczej, ale odpowiedzi i podpowiedzi są obok siebie i widząc jedną, widzi się drugie. Skutkiem jest to, że uciekając wzrokiem, możemy sobie trochę popsuć zagadkę, jeśli ktoś oczywiście tego używa.

Natomiast dużym plusem jest sama konstrukcja opowieści i zagadek, gdzie prowadzą, co wprowadzają i jak to się po kolei toczy, co zawdzięczamy scenarzyście – Sylvain Nawrockiemu. Dzięki temu sama książko-gra staje się oryginalna oraz wyjątkowa w swoim gatunku.

Sama opowieść daje nam ciekawą rozrywkę na około 3 godziny, w zależności jak nam pójdzie z zagadkami. Dodatkowo to, co ciekawi to zakończenie, w końcu jest ważna droga i cel, według mnie jest interesujące i satysfakcjonujące.

Tajemnica Marsa – Podsumowanie

Podsumowując książko-gry są raczej mało znane, ale są bardzo ciekawym sposobem na spędzenie czasu nie tylko w pojedynkę, ponieważ każdy ma inne spojrzenie na zagadkę. Samo połączenie pewnej historii z zagadkami angażuje czytelnika, szczególnie młodszego, aby bardziej wciągnął się w książkę. Polecam tą książko-grę, a wraz z nią całą serię dla każdego, kto szuka oryginalnej rozrywki, zajęcia oraz osób uwielbiających zagadki. Całość oceniam na 8/10.

[wp-review]