timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Większość graczy prędzej czy później natyka się na pewien problem. Mianowicie niesatysfakcjonujące osiągi własnego sprzętu. Jak dotąd jedynymi możliwymi rozwiązaniami było ulepszenie posiadanego komputera, zakup nowej konsoli, lub też przyzwyczajenie się do gorszej jakości rozgrywki. Jednakże od niedawna pojawiła się nowa opcja – Game Streaming. Ale czym ona naprawdę jest? I czy osiągnie sukces?

Game Streaming – jak to działa?

Game Streaming swoim sposobem działania przypomina serwisy streamingowe takie jak, chociażby Netflix. Korzystając z tej usługi nasze urządzenie, łączymy się przez internet z serwerem. Tam wykonywana jest praktycznie cała praca operowania gry, a do nas wysyłany jest efektywnie sam obraz. Dzięki temu gracz posiadający nawet bardzo słaby komputer, byłby w stanie grać w najbardziej wymagające gry, w dobrej jakości. Zakładając naturalnie, że sprzęt serwerowni jest wystarczająco silny.

Rozwiązanie przyszłości? Czy kolejny pomysł, który popadnie w zapomnienie?

Game Streaming umożliwiłby licznym osobom doświadczyć najnowszych tytułów AAA bez potrzeby ulepszania ich sprzętu. Wystarczyłoby płacić za subskrybcję tej usługi i cieszyć się rozgrywką.

Z uwagi na to, wielu sądzi, iż to podejście do gier, wytycza drogę na przyszłość. Jednakże ma ono też swoje wady. Główną z nich jest wymóg posiadania dobrego i stabilnego połączenia z internetem jeśli chcemy grać w dobrej jakości. Generalnie platformy zalecają prędkość między 25 a 50 Mb/s.

Game Streaming - Szybki internet

Dodatkowo można się spodziewać dłuższego opóźnienia w reakcji gry na nasze ruchy. W końcu normalnie wygląda to tak, że przykładowo myszka wysyła sygnał do komputera. Tam jest on przetwarzany i jego efekty uwidaczniają się na ekranie. Jednakże w wypadku grania w chmurze taka informacja musi być jeszcze przekazana z komputera przez internet do serwerowni i z powrotem, zanim cokolwiek zobaczymy.

Istnieją jeszcze inne potencjalne problemy takie jak utrata jakości obrazu w wyniku kompresji danych, czy też niedostatecznie silny sprzęt zamieszczony w serwerowni. Jednakże, choć część z tych wymienionych wraz z rozwojem tego rodzaju usług definitywnie przestanie mieć znaczenie.

Jakie mamy opcje?

Jako że Game Streaming istnieje od niedawna, to wiele z opcji dostępnych dla graczy jest jeszcze w wersjach alpha, beta, lub też mimo udostępnienia publicznego nie są jeszcze ukończone. Mimo tego można już wymienić kilka najbardziej wpływowych serwisów streamingowych.

GeForce Now – ta usługa działająca na Widowsie, Macu, Androidzie i Nvidia Shield obiecuje graczu możliwość grania w najnowsze gry, zakładając, że mamy je już zakupione. Aktualnie znajduje się w fazie darmowych testów beta.

Game Streaming - GeFroce Now

Google Stadia – o którym znajdziecie artykuł na naszej stronie.

Cloud Gaming - Google Stadia

PlayStation Now – działa już od kilku lat, jednakże oficjalnie nie w Polsce i umożliwia doświadczenie ponad 800 ekskluzywnych tytułów z platform PlayStation na komputerze PC lub PlayStation 4.

Game Streaming - PlayStation Now

Poject xCloud – ma umożliwiać doświadczenie gier z Xbox One na urządzenia PC, tablety, oraz telefony. W aktualnej fazie testowej platforma wspiera tablety i telefony z oprogramowaniem Android.

Game Streaming - Poject xCloud

Podsumowując

Wraz z rozwojem technologii streamowania gier, usługi te z pewnością zyskają na popularności podobnie jak te użyczające filmów i seriali. Teraz pozostaje nam tylko czekać na nieuniknione rozszerzenie ich zasięgu.

O redaktorze

Oblrzymi pasjonat historii i wojskowości. Fan komputerowych gier stragtegicznych. Youtuberowy prezenter amator.

Wszystkie artykuły