timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Niedawno mieliśmy przyjemność testowania monitora Gigabyte M32Q. Tym razem na stół trafił sprzęt dla osób, które cenią sobie wysoką rozdzielczość. Gigabyte M28U to monitor posiadający rozdzielczość 4K z 144 Hz odświeżania na matrycy IPS. Co sprawia, że nadaje się idealnie do gier, zapewniając niskie opóźnienia i wysokie czasu reakcji. Jak i również do pracy w biurze dzięki zagęszczeniu pikseli dla czytelnego tekstu oraz dużym kątom widzenia. Monitor posada także wsparcie dla HDMI 2.1, przez co jest świetnym wyborem do grania w 4K przy odświeżaniu 120 Hz na nowej generacji konsol.

Funkcje Gigabyte M28U

W zestawie z monitorem dostajemy:

  • instrukcję
  • kabel DispalyPort
  • kabel HDMI
  • USB-B upstream
  • kable do zasilania

Monitor posiada wiele funkcji, których możemy korzystać, wykorzystując OSD (On-Screen Dispaly). Menu samo w sobie jest bardzo proste, a poruszamy się w nim dzięki joystickowi na tyle monitora. Do zmiany ustawień można także zainstalować aplikacje OSD Sidekick.

OSD Gigabyte M28U - Gameby.pl

W menu znajduje się kilka zaprogramowanych ustawień: Standard, FPS, RTS/RPG, Reader, sRGB jak i trzy profile do customizowania. Dodatkowo Gigabyte M28U posiada najnowszy certyfikat ochrony oczu zapewniający mniejsze wydzielanie świateł niebieskich nawet bez włączonych specjalnych ustawień.
Monitor jest flicker-free (chyba że zastosujemy Aim Stabilizer Sync) co zapewnia mniejsze zmęczenie i zawroty głowy nawet po długich godzinach przed komputerem.

Dodatkowe funkcje:

  • Picture in picture/picture by picture — pozwala na wyświetlanie dwóch źródeł naraz, jednak nie działa w trybie HDR lub gdy odpalony jest FreeSunc
  • Virtual Crosshair — nakładka z celownikiem, która w przeciwieństwie do celowników z różnych oprogramowań, jest niewykrywalna przez gry.
  • Licznik FPS — wyświetla obecne klatki na sekundę otrzymane ze źródła.
  • Black Equalizer — poprzez dostosowanie gammy jest nam łatwiej wypatrzeć kluczowe obiekty.
  • Eagle Eye — przybliżenie fragmentu ekranu dla łatwiejszego celowania.
  • KVM — funkcja specjalna dla serii ‘M’ pozwala, poprzez kliknięcie przycisku na tyle, na przełączenie sterowania klawiatury i myszki z jednego urządzenia na inne.
  • Dashboard — pozwala na wyświetlanie statystyk podzespołów naszego komputera jak na przykład temperatur procesora czy karty graficznej

Design

Monitor waży około 7 kg i wygląda prawie identycznie do innych monitorów z tej serii. Wąskie ramki na trzech bokach oraz podstawa zajmująca sporo miejsca. Nie wyróżnia się niczym od innych monitorów. Dlatego będzie pasować w tak naprawdę każdym stanowisku.

Stojak dawany w zestawie daje nam możliwości: kontroli wysokości (13 cm) oraz pochylenia (-20° do 5°). Niestety nie daje nam opcji ustawienia monitora w orientacji portretu jak i obrotu na boki. Na szczęście jednak posiada mocowanie w standardzie VESA 100 × 100, co daje nam opcje zamontowania go na ramię do monitora.

Jakość obrazu

Gigabyte M28U wyposażony jest w panel IPS wyprodukowany przez Innolux.  Zapewnia kąty widzenia na poziomie 178°, jaki odwzorowanie kolorów o gamucie 94% DCI-P3. Oznacza to, że w produkcjach sRGB możemy się spotkać z przesyconymi barwami. Na szczęście wbudowany tryb sRGB ogranicza go do około 100%. Jednak blokuje on także regulowanie wszystkich ustawień, wyłączając jasność.

Rozdzielczość 4K zapewnia nam ostry tekst nawet w najgorszych warunkach, a w połączeniu z 28 calami daje dużo miejsca na ekranie. Trzeba tylko pamiętać, że 4K jest bardzo wymagające dla komputera. Dlatego przed zakupem takiego monitora należy upewnić się, że nasz PC da radę.

Szczytowa jasność sięga 300 nitów, co jest wystarczające to użytkowania w normalnych warunkach świetlnych. Kontrast na poziomie 1000:1 typowy dla paneli IPS. Niestety oznacza to, że czarny nie będzie tak głęboki jak na panelach VA. Jednak nie istnieje panel VA o rozdzielczości 4K z 144Hz oraz inne minusy związane z tym rodzajem panelu.

Gigabyte M28U wspiera tryb HDR ze szczytową jasnością 400 nitów. Jednak nie zapewnia najwyższego klasy jakości HDR przez posiadanie jedynie 8 stref przyciemniających. Zauważaliśmy także delikatny IPS glow, którego mogliśmy się spodziewać po technologi wykorzystanego panela.

Specyfikację

Przekątna 28 cali
Rozdzielczość 3840×2160 (UHD)
Ekran IPS matowa powłoka
Proporcje ekranu 16:9
Odśweżanie 144Hz
Czas reakcji matrycy 1ms (GtG)/2ms (MPRT)
Odwzorowanie kolorów 1.07 billion (8-bit + FRC)
94% DCI-P3, 120% sRGB
Jasność ekranu 300 cd/m²
Kontrast 1000:1 (static)
Złącza HDMI 2.1 x2, DisplayPort 1.4  x1, USB 3.0 x3,USB Type-C x1, Wyjście liniowe audio

Podsumowanie Gigabyte M28U

Jest to bardzo dobry monitor 4K 144Hz do grania jak za taką cenę (około 3400 złotych). Dzięki swojemu panelowi IPS o szybkim czasie reakcji i szerokim gamucie. Należy zwrócić uwagę, że inni producenci zazwyczaj sprzedają monitory o tych parametrach za znacznie wyższe ceny. Zwłaszcza że monitor ten był już poprawnie skalibrowany od razu po wyciągnięciu z pudełka. Oczywiście nie blokuje to nas od dostosowania go pod siebie.

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły