timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

To kolejny przypadek sytuacji, kiedy ogromna firma musi zapłacić olbrzymią karę. Co ciekawe, w ostatnim czasie gigantyczne grzywny stały się czymś, co nikogo tak naprawdę nie dziwi. Tym razem jednak, mówimy o największej karze w historii. Alphabet, czyli właściciel Googla, musi zapłacić ponad 4,1 miliarda euro! Dowiedzcie się, jak to się stało.

Google z przeolbrzymią karą

Kara ma związek ze sprawą toczącą się już od 2018 roku. Wtedy to Komisja Europejska zdecydowała się nałożyć na firmę karę, ze względu na złamanie przepisów antymonopolowych. Google skorzystało z możliwości odwołania się. Niestety firmie nie udało się wybronić z zarzutów, a jedynie nieco zmniejszyć grzywnę. Teraz zamiast 4,34 mld euro, będzie musiała zapłacić 4,1 mld.

Jest to największa grzywna w historii. Skąd więc taka surowość? Komisja Europejska uważa, że Google stosuje nieuczciwą konkurencję, w odniesieniu do wydawania przez firmę systemu Android. Jeżeli producent telefonu zdecyduje się na Androida i chce, aby na jego urządzeniu dostępny był Sklep Play, Youtube itd., musi on zaakceptować konkretne warunki. Należy do nich obowiązek ustawienia domyślnej przeglądarki jako Google Chrome. Komisja stwierdziła, że jest to cios w stronę producentów, którzy chcą promować swoje własne przeglądarki.Google - Gameby.pl

Co w tej sytuacji postanowi Google?

Firma oczywiście zmuszona do zapłacenia kary. Pojawia się jednak pytanie: Jak zmieni się polityka dotycząca Androida. Wychodzi na to, że prawdopodobnie pożegnamy się z nakazem instalowania Google Chrome na urządzeniach z tym system operacyjnym. Daje to ogromną szansę producentom smartfonów, którzy tak naprawdę od lat pracowali nad swoimi autorskimi rozwiązaniami. Nie zyskiwały one jednak na popularności, właśnie za sprawą ustaleń Google’a.

Dodatkowo, firma musi zacząć się pilnować. To już trzecia grzywna uzyskana przez nią w okresie ostatnich kilku lat. Poprzednie kary nie dorównywały co prawda tej rekordowej, były jednak z pewnością dotkliwe. Google - Gameby.pl

Unia Europejska postanowiła na poważnie zająć się wszystkimi szemranymi procederami w sieci. Niedawno pisaliśmy na przykład o karze dla Instagrama. Wszystkie wielkie firmy są zatem na świeczniku.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły