timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Jednym z najbardziej popularnych gatunków gier komputerowych zawsze były strzelanki pierwszoosobowe. Jednak przeszły one przez wiele zmian w ciągu swego istnienia, między innymi w aspekcie ich realiów. Wielu graczy z pewnością pamięta pierwsze tytuły z serii Call of Duty oraz Battlefield umieszczone w czasie drugiej wojnie światowej. Ale jak wiemy, z czasem zaczęło się to zmieniać. Tylko dlaczego gry FPS tak zmieniały swe tła fabularne?

Gry FPS, o których będzie mowa?

Naturalnie gatunek ten oferuje znaczącą różnorodność tytułów, wydawców i pomysłów na gry. Jednakże chciałbym się tu skupić na dwóch największych seriach gier FPS na ryku. Mianowicie na wcześniej wspomnianych Call od Duty oraz Battlefieldzie.

Dobrze wspominane początki

Duże gry FPS, jak i dlaczego ich tło tak się zmienia? - Dobrze wspominane początki

Patrząc w przeszłość ciężko nie odczuwać nostalgii. Wśród gier dobrze wspominane są, chociażby Batlefield 1942, czy też pierwsze Call of Duty. Tytuły te bardzo znacząco wpłynęły na rynek i szybko podbiły serca nowych fanów. Umieszczone były w większości przypadków w odległej już przeszłości. Podobnie jak wiele gier z tego okresu, korzystały z popularności tła historycznego, jakim była II wojna światowa.

Ciągle o tym samym? – trzeba coś zmienić!

Duże gry FPS, jak i dlaczego ich tło tak się zmienia? - Ciągle o tym samym? - trzeba coś zmienić!

Naturalnie jeśli obracamy się wokoło tych samych tematów, to z czasem robi się to nudne. Podobnie stało się dla wielu graczy gatunku FPS, gdzie większość gier trzymała się historycznego tła drugiej wojny światowej. Relatywnie mało tytułów bazowało wtedy na czasach współczesnych i DICE wykorzystało tę okazję na zaspokojenie potrzeb swoich odbiorców grą Battlefield 2.

Później również i Call of Duty od Activision przeniosło się do naszych czasów. Jednocześnie można by powiedzieć, że produkty obu stron zyskały status gier AAA, o których możecie przeczytać trochę więcej na naszej stronie.

Dodatkowo obie serie zaczęły mocno korzystać z popularyzacji rozgrywki wieloosobowej, aby powiększać swoje bazy graczy. Niestety jednak mimo tych plusów nadal istniała część fanów, którzy chcieliby zobaczyć więcej pozycji umieszczonych w przeszłości.

Okazjonalny skok w przyszłość – Czy to wychodzi?

Duże gry FPS, jak i dlaczego ich tło tak się zmienia? - Okazjonalny skok w przyszłość - czy to wychodzi?

Obie rywalizujące ze sobą serie gier w pewnym momencie chciały sprawdzić, czy ich fanom spodobają się pozycje umieszczone w realiach, które jeszcze mogą nadejść. Jednakże tytuły umiejscowione w przyszłości nie spotkały się z aprobatą fanów.

Powrót do przeszłości – Tylko czy udany?

Duże gry FPS, jak i dlaczego ich tło tak się zmienia? - Powrót do przeszłości - tylko czy udany?

Jak wiemy, z czasem ta część fanów, która chciała powrotu do pierwszej połowy ubiegłego wieku, dostała to, o co prosiła. Patrząc na Battlefielda I i V oraz Call of Duty: WWII można by pomyśleć, iż społeczność byłaby zadowolona z tego, w jakim kierunku one podążają. Jednakże wielu sądzi że w tym wypadku studia Activision i DICE zbytnio nie popisały się, może za wyjątkiem umieszczonego w wielkiej wojnie Battlefielda 1.

Podsumowaując

W dużej mierze można wytłumaczyć zmiany w tematyce tych gier, tym czego domagają się ich gracze. Activision, DICE oraz z pewnością inni producenci, tworzą produkty, które chcą rozpowszechnić na rynku, a aby to zrobić muszą one spełniać oczekiwania konsumentów. Dlatego można się spodziewać, iż przyszłe duże tytuły bedą po prostu trzymać się istniejących lub przewidywanych trendów. Niezależnie od tego, czy okażą się sukcesami, czy też nie.

Dla fanów FPSów przygotowaliśmy listę 6 najlepszych strzelanek free-to-play!

O redaktorze

Oblrzymi pasjonat historii i wojskowości. Fan komputerowych gier stragtegicznych. Youtuberowy prezenter amator.

Wszystkie artykuły