timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Podobno hejt jest czymś okropnym. Podłym. Czymś czego należy się wystrzegać i coś, czemu trzeba zapobiegać za wszelką cenę. Dodatkowo potrafi on zrujnować komuś życie lub co najmniej bardzo je pogorszyć.

Jest to rzecz bardzo szkodliwa, która z coraz większą częstotliwością dotyka nasze społeczeństwo. Z powyższymi opiniami spotkałem się już zarówno w internecie, jak i w świecie rzeczywistym. Także media, takie jak np. telewizja, starają się uświadomić ludzi, że hejt to prawdziwy i poważny problem. Ale czy naprawdę jest aż tak źle?

Hejt, czy to naprawdę duży problem?

Warto przedstawić jak wygląda kultura Polaków w internecie osobom, które nie specjalnie się tym interesują lub po prostu nie zauważyły tego na przestrzeni ostatnich lat. A niestety nie jest ona w najlepszym stanie.

Mimo tego, że stereotypy bywają mylące, to z jednym z nich muszę się zgodzić – Polacy uwielbiają narzekać. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby robili to w kulturalny sposób. Jednak w internecie wciąż istnieje sporo osób, które zapominają o kulturalnej dyskusji i zaczynają bluzgać na innych.

Hejt - Gameby.pl

Zwłaszcza w środowiskach młodzieży, niewiele osób pamięta o kulturze. Oczywiście zdarzają się osoby, z którymi można dyskutować na poziomie. Jednak w przerażającej większości, komentarze czy wpisy młodych osób koncentrują się na wyzwiskach i obelgach.

Z czego to wynika?

Można się więc zapytać: Dlaczego internet to takie złe miejsce? Z czego wynika zachowanie tych ludzi? Najczęstszą odpowiedzią na to pytanie jest to, że ludzie w internecie ludzie czują się bezpiecznie i anonimowo. Do tego nie są oni w pełni świadomi, że po drugiej stronie także znajduje się prawdziwy człowiek, który także ma uczucia i można go zranić.

Hejt - Gameby.pl

Jednak w realnym świecie, hejt może okazać się jeszcze gorszy niż w internecie. W wirtualnej rzeczywistości łatwo jest odgrodzić się od toksycznych osób. Natomiast, gdy na obelgi jesteśmy narażeni w miejscach, w których musimy przebywać dość często, będzie nam trudniej zatrzymać strumień nienawiści.

Jak bronić się przed hejtem?

Nie zrozumcie mnie źle. Zdaję sobie sprawę, że hejt może być czymś naprawdę poważnym i czasem prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji. Jednak sposoby obrony przed hejtem są banalnie proste. Nie potrafię pojąć, dlaczego wszelkie media, kampanie i poszczególne osoby, muszą uczyć nas rzeczy, o których każdy powinien myśleć samemu.

Hejt - Gameby.pl

Powiadomienie innych, radzenie się znajomych i rodziny, a w skrajnych przypadkach zgłoszenie wszystkiego na policję. W internecie sprawa jest jeszcze prostsza. Wystarczy blokować osoby, których zachowanie nam nie odpowiada lub nie odwiedzać portali, na których hejt jest wszechobecny. Smutnym jest, że niektórzy są aż tak nieporadni.

Tutaj możecie przeczytać poprzednie felietony z tej serii!

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły