timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Poza tym, że ostatnio głośno mówi się o NFT, jako o rewolucyjnym wynalazku, równie dogłębnie przygląda się jego wadom i zagrożeniom z tokenami związanymi. Oprócz ryzyka związanego z inwestycją, sztucznego zwiększania wartości tokenów oraz promowania snobizmu wśród posiadaczy, istnieje także kwestia środowiskowa. Choć niektórzy mogliby się tego nie spodziewać jest to spore zagrożeniem dla naszej planety. Odpowiemy więc na pytanie – Ile prądu zużywa NFT?

Dlaczego w sprawę zamieszane jest środowisko?

Dla osób niezainteresowanych tematem kryptowalut, może wydawać się dziwnym, że wirtualne twory mają wpływ na środowisko. Ale zacznijmy od podstaw. W tym artykule tłumaczymy, czym dokładnie jest NFT i w jaki sposób zdobyło popularność w ostatnim czasie.

Większość NFT opiera się na blockchainie Ethereum. Niestety, aby dokonać transakcji z udziałem tokena, a nawet aby w ogóle wprowadzić go na rynek, należy zużyć dosyć dużą ilość energii. Eksperci informują, że w czasie swojego istnienia (licząc wszystkie transakcje z jego użyciem), token może zużyć nawet 75 kWh energii. Dla porównania, jedno amerykańskie gospodarstwo domowe zużywa tyle przez 2,5 dnia. NFT - Gameby.pl

Są to przytłaczające dane, biorąc pod uwagę, że tokeny często tworzy się w kolekcjach, liczących nawet po kilka tysięcy egzemplarzy. Dochodzi więc do wykorzystania ogromnych ilości energii, która pozyskiwana jest w głównej mierze z naturalnych surowców. Problem zaczyna być traktowany coraz bardziej poważnie. Przykładowo, niedawno otrzymaliśmy informacje, że holenderski bank centralny prowadzi badania nad szkodliwością kryptowalut dla środowiska.

Jak to właściwie działa?

Cały problem leży w metodzie, jaką wykorzystuje Ethereum, do wykonywania transakcji NFT. Chodzi konkretnie o algorytm proof of work. Z pewnością pamiętacie zainteresowanie koparkami kryptowalut, które miało miejsce jakiś czas temu. Posiadacze tychże koparek są wykorzystywani, aby potwierdzić autentyczność transakcji. Problem w tym, że w cały proces angażuje się kilka osób. Niestety wynagradzana jest tylko ta, której skutecznie uda się wykonać pożądaną operację. Energia pobrana z innych koparek zużywana jest na darmo.NFT - Gameby.pl

Czy da się coś z tym zrobić? Twórcy Ethereum są świadomi tego, że biznes, w który są zaangażowani stanął pod znakiem zapytania. Właśnie dlatego chcą opracować nową metodę potwierdzania transakcji, nazwaną proof of stake. Ten algorytm będzie angażował tylko jedną osobę czy też maszynę, co przełoży się na o wiele bardziej ekologiczne istnienie tokenów.

Choć w nagłówkach newsów widujemy NFT sprzedające się za olbrzymie kwoty, duża część z tworzonych tokenów sprzedaje się praktycznie za grosze. Często następują sytuacje, gdzie wartość przypisana tokenowi jest rażąco nieproporcjonalna do wartości zużytej energii.NFT - Gameby.pl

Sam koncept NFT nie wspiera ochrony środowiska – przypomnijmy, że w tym biznesie już dawno przestało chodzić o cyfrową sztukę i jest on nastawiony głównie na zarobek. Miejmy jednak nadzieję, że twórcy najpopularniejszych blockchainów znajdą sposób, na zminimalizowanie szkód, jakie mogą wywołać.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły