timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Wybór idealnych słuchawek dla siebie nie jest tak prosty, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Często wiąże się z długą, męczącą drogą, która potrafi również być interesująca i pouczająca. Z doświadczenia wiem, że po pewnym czasie użytkowania, w każdych słuchawkach ujawniają się wady. Przez co w głowie mogą pojawić się myśli o zakupie innych, być może lepszych słuchawek. Czy to do telefonu, domu czy grania – w tym krótkim poradniku przedstawimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek.

Słuchawki - GameBy.plSłuchawki - GameBy.pl

Poznaj swój słuch

Wiem, że może się to wydawać dziwne, ale jest to naprawdę ważny aspekt podczas wybierania idealnych słuchawek dla siebie. Odbieramy dobrze tony wysokie i średnie, gorzej z niskimi? W takiej sytuacji lepiej mogą się sprawić słuchawki z mocniejszym dolnym, a łagodniejszym górnym pasmem. Jednak nie zawsze takie podejście się sprawdza, bo tu do gry wchodzą również nasze preferencje. Lubisz przestrzeń, szczegółowość i brzmienie? Takie aspekty zapewniają słuchawki otwarte, lecz zazwyczaj ubolewają od strony basowej.

Sprawdź wiele źródeł

Odbiór dźwięku jest niezwykle indywidualny i subiektywny. Te same słuchawki mogą dla jednej osoby grać czysto, a dla drugiej nie. Znalazłeś model, który gra bardzo przestrzennie? To na pewno znajdzie się ktoś, kto powie, że gra słabo. Dlatego doradzanie w doradzaniu zakupu jest tak trudne. Jedyne co można zrobić w takiej sytuacji to zapoznać się z wieloma źródłami i wtedy dopiero wyciągać wnioski.

Posłuchaj sam

To chyba oczywiste, że najlepszym sposobem na wybór słuchawek jest po prostu przetestowanie ich samemu. Niestety nie wszystko jest dostępne w sklepach stacjonarnych, a zakupy online nie dają możliwości testu przed płatnością.

Rodzaje słuchawek:

Małe:

Douszne – Małe, umieszczane płytko w małżowinie usznej. Nie izolują hałasu zewnętrznego (co jest idealne do poruszania się po mieście). Nie generują dużego ciśnienia w uchu, przez co są mniej dla niego szkodliwe. Często bardziej przestrzenne i lżejsze od dokanałowych.

Dokanałowe – Małe, umieszczane głębiej w małżowinie. Uszczelniają kanał słuchowy poprzez gumki i tym samym redukują hałas zewnętrzny. Duży komfort słuchania. Ważne tu jest dopasowanie dobrej uszczelki do swojego ucha, aby zapewnić jak najlepszą izolację i wygodę użytkowania.

Duże:

Nauszne – Średniej wielkości słuchawki połączone pałąkiem. Kontakt z uchem zapewniają poduszki, które leżą bezpośrednio na małżowinie usznej. Izolacja pasywna, jednak w dużym stopniu zależna od kształtu i rozmiaru ucha. Coś pomiędzy słuchawkami dousznymi/dokanałowymi, a wokółusznymi.

Wokółuszne – Duże poduszki otaczają całość lub większość ucha. Zazwyczaj dobra izolacja (zależna od ich budowy, o czym później). Mogą zapewniać większą moc i lepszą jakość dźwięku. Jednak są czasem trudne do napędzenia.

Typy budowy:

Słuchawki zamknięte – Najczęściej spotykane. Relatywnie szczelne, pełne obudowy. Co zapewnia dobrą izolację w obie strony dla nas i otoczenia. Sporym minusem może być słaba wentylacja, co po wielu godzinach potrafi być uciążliwe.

Słuchawki otwarte – Obudowy swobodnie przepuszczają powietrze. Ma to wpływ na złagodzenie tonów i zwiększenie przestrzenności. Dla niektórych złagodzone basy są czymś, co uważają za idealne. Lepsza wentylacja zwiększa komfort. Konstrukcja stosowana w słuchawkach wokółusznych, jak i dousznych.

Słuchawki półotwarte – Łączą w sobie dwa powyższe typy. Jednak specyfikacja i to jak będą brzmieć, jest zależne od modelu.

Czy warto kupić słuchawki z aktywna redukcja szumów?

ANC potrafi znacznie podnieść cenę sprzętu. Jest skuteczna jedynie w przypadku słuchawek zamkniętych. Podwójna redukcja potrafi zmniejszyć dźwięki zewnętrzne, podnosząc komfort. Jednak powinniśmy się na nie zdecydować głownie gdy nam się naprawdę przyda. Korzystanie w biurze czy blisko ulicy.

Słuchawki bezprzewodowe, dlaczego warto?

  • Duża swoboda ruchu przez brak kabla. Spokojnie można zostawić telefon na blacie i cieszyć się muzyka nawet na drugim końcu domu. Nadają się również idealnie do ćwiczenia. Realny czas pracy akumulatorków słuchawek to zaledwie kilka godzin. Tu słuchawki (TWS) takie jak Apple AirPods Pro czy Samsung Galaxy Buds Pro ratuje ich małe etui ładujące, wydłużając ten czas do kilkudziesięciu godzin.
  • Nie są zależne od wzmacniacza czy DAC’a
  • Niemal wszystkie mają wbudowany mikrofon, co umożliwia rozmowy telefoniczne.
  • Opcje średniej wielkości takie jak Apple AirPods Max czy tańsze Apple AirPods Studio są idealne do słuchania muzyki poza domem. Często z dłuższym czasem pracy baterii.

Słuchawki przewodowe, dlaczego warto?

  • Mogą oferować lepszą jakość dźwięku za dużo mniej pieniędzy. Zwłaszcza gdy połączy je się ze źródłem dźwięku o wysokiej jakości.
  • Mniej elektroniki równa się mniejsza szansa na zepsucie.
  • Nie wymagają ładowania.
  • Mniej podatne na zakłócenia.

Podsumowując

Wybór słuchawek nie jest prosty. Aby znaleźć te idealne, najprawdopodobniej będzie wymagane przetestowanie przynajmniej kilkudziesięciu par. Jednak kiedy już znajdziemy, to odczucia z użytkowania będą nie z tej ziemi. Trzeba pamiętać, że idealne dla nas nie oznaczają idealnych dla innych i nie warto słuchać ślepo, co jest najlepsze.

Artykuł powstał we współpracy z Ceneo!

O redaktorze

Redaktor z pasją do fotografii cosplay i druku 3D, tworzy unikalne treści, łącząc kreatywność z nowoczesną technologią.

Wszystkie artykuły