timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Większości z nas towarzyszy najpewniej na co dzień. Tak naprawdę wiele rzeczy nie jesteśmy w stanie bez niego wykonać. Jak na przykład podczas dokonywania przelewu, to właśnie na niego może nam przyjść kod do z autoryzowania transakcji. Wielu zastępuje on nawet komputer.

Jednak jak z każdym urządzeniem elektrycznym trzeba go co jakiś czas wymienić. Wbrew pozorom może się to okazać większym wyzwaniem, niż by się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Wszytko przez ogromną ilość modeli dostępnych na rynku. To jaki smartfon wybrać? Coś od gigantów tej branży, jak Apple czy Samsung, a może jednak zdecydujemy się zakup telefonu od któregoś z ich konkurentów? Niezależnie od tego, co w ostateczności wybierzemy, przed podjęciem decyzji warto rozważyć różne opcje. W artykule zebraliśmy dla Was informacje, na jakie parametry warto zwrócić uwagę.

Procesor i RAM

Nieważne, jaki smartfon wybierzemy, tak długo jak będzie miał dobry procesor i odpowiednią ilość RAMu, powinien zaspokoić nasze codzienne oczekiwania. Jeśli zamierzamy grać lub oglądać filmy w lepszej jakości, bardzo ważna będzie ilość rdzeni jak i częstotliwość taktowania, zazwyczaj więcej oznacza lepiej. Kolejnym punktem, na który warto zwrócić uwagę, to technologia wykonania procesora. Wpływa ona na wydajność oraz zużycie baterii.

Jaki smartfon wybrać? - GameBy.pl

Bardzo ważnym podzespołem w smartfonie jest pamięć RAM. Co do zasady, czym jej więcej, tym nasz system pracuje płynniej, nawet gdy mamy otworzonych wiele aplikacji, czy kart w przeglądarce. Na optymalną ilość RAMu duży wpływ ma system operacyjny zastosowany w urządzeniu. Na przykład Apple iOS potrzebuje jej mniej ze względu na dobrą optymalizację.

  •  2 GB — ilość minimalna, jaką wymaga smartfon do płynnego działania
  • 3-4 GB — w smartfonach średniej półki i dobrze z optymalizowanych jak Apple iPhone Xs Max
  • 6-12 GB — oferowane przez flagowce

Jaki ekran w smartfonie?

Niektórym się to podoba, innym nie, jednak obecnie producenci stawiają raczej na duże przekątne w swoich wyświetlaczach. Rzutuje to na ich wielkość i coraz trudniejszą obsługę jedną ręką. Wpływa to także na rozdzielczość zamiast klasycznych Full HD czy QHD mamy Full HD+ i QHD+.

Jaki smartfon wybrać - GameBy.pl

W smartfonach są stosowane trzy główne rodzaje wyświetlaczy: AMOLED (i jego odmiany), IPS oraz TFT. Pierwszy wyróżnia się bardzo nasyconymi kolorami, dostępny w najdroższych modelach. Natomiast IPS, które są najczęściej spotykane, wypadają nieco gorzej w tym aspekcie, jednak dostarczają dostateczną jakość. TFT wypada najgorzej z całej tej trójki i dostępny jest w najtańszych telefonach.

Dla osób, którym nie przeszkadza wielkość smartfonu, ciekawą opcją może być nowy składany telefon Samsung Galaxy Z Fold3. Dzięki wielkości swojego wyświetlacza jest idealny do oglądania filmów.

Ile pamięci wewnętrznej?

Tu wszystko zależy od indywidualnej preferencji. Głównie od tego, ile danych przechowujemy na naszym urządzeniu? Standardem są raczej 64 GB, oczywiście droższe smartfony oferują 128 GB, 256 i więcej. Jednak jeśli przechowujemy duże ilości filmów, muzyki lub robimy dużą ilość zdjęć przydatne może się okazać wejście na kartę miscroSD. Dzięki niemu zwiększymy pamięć naszego telefonu do nawet 1 TB.

Bateria oraz ładowanie

Sama wielkość nie określa, jak długo nasz smartfon wytrzyma na jednym naładowaniu. Na czas pracy ma wpływ parę czynników:

  • zastosowanie i częstotliwość użytkowania
  • parametry ekranu
  • procesor (jak energooszczędny jest)
  • system operacyjny
  • uruchomione funkcję (NFC, WiFi, GPS, itd)

Jaki smartfon wybrać? - GameBy.pl

Smartfon z dobrą baterią powinien podziałać nam do 2 dni typowego użytkowania. Taki wynik powinna nam zapewnić bateria o wielkości 4000 mAh i większe. Oczywiście akumulatory zużywają się z upływem czasu, dlatego warto o niego dbać, aby wydłużyć jego żywotność.

Jeśli macie dosyć plątania się z dużą ilością kabli, przydatną funkcją będzie ładowanie bezprzewodowe. Po prostu kładziemy telefon na specjalnej podkładce, a on się ładuje. Osoby w ciągłym biegu powinny także zwrócić uwagę na czasy, w jakim nasz telefon się ładuję.

System operacyjny

Do wyboru mamy system Google Android oraz Apple iOS. Liderem na rynku jest Android stosowany przez większość producentów. Obecnie najnowszą wersją tego systemu jest Android 12, jeszcze niedostępny w stabilnej wersji, ale zgodnie z przeciekami ma być dostępny na przykład na Samsungu A71. System Apple iOS dostępny jet wyłącznie na urządzeniach tej firmy. Android daje nam większe możliwości personalizacji oraz ogromną bibliotekę gier i aplikacji. Z drugiej strony Apple iOS może się pochwalić swoimi bezpieczeństwem i optymalizacją.

Jaki smartfon wybrać? - GameBy.pl

Wytrzymałość w smartfonie

Jesteś aktywny i spędzasz dużo czasu podróżując? A może pracujesz w warsztacie? Boisz się pewnie, że twój nowy telefon zepsuje się po pierwszym zachlapaniu czy rozbije się po upadku z wysokości? Przy wyborze zwróć uwagę, z czego wykonany jest smartfon. Te ze stopów aluminium z reguł znoszą lepiej upadki. Jednak nie zapewni to pełnej ochrony przed uszkodzeniami, dają to jedynie specjalnie wzmacniane produkty. Dla zwykłych smartfonów najlepiej zakupić jakieś etui i szkło ochronne.

Artykuły powstał we współpracy z Ceneo!

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły