timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Jakiś czas temu popełniłem tekst obracający się w tematyce social mediów, dokładniej mówiąc jak wpływają one na człowieka. Choć ów tekst był wyrazem mojej opinii, tak Facebook postanowił sporządzić rzetelny raport na temat Instagrama, który jasno wskazuje na pewien niebezpieczny trend.

Raport z instagrama – O czym mówi?

Georgia Wells, Jeff Horwitz i Deepa Seetharaman z “The Wall Street Journal” dotarli do wewnętrznej korespondencji Facebooka dotyczącej przeprowadzanych badań wpływu Instagrama na osoby z niego korzystające. Wyniki do jakich dotarli ludzie z WSJ są przerażające, jednocześnie wskazują na obecny problem mediów społecznościowych. 32% badanych nastolatek wypowiedziało się negatywnie na temat platformy, wskazując na konkretne przyczyny swoich opinii. Badane wskazywały zazwyczaj na złe samopoczucie oraz brak akceptacji swojego ciała, podczas korzystania z Instagrama. Co więcej kolejne dane nie działają na korzyść aplikacji. Wśród badanych, wynotowano również przypadki z podwyższonym poziomem lęku a w skrajnych przypadkach pojawiającą się depresję.

Jak to jest być młodzieżowym - Gameby.pl

Raport z  instagrama – Niepokojące wyniki…

W przedstawionym raporcie pojawił się również bardzo niepokojący fragment dotyczący Wielkiej Brytanii. Według danych aż 13% młodych osób doświadczyło myśli samobójczych, których początek był ściśle związany z Instagramem. Z drugiej strony dane zebrane w USA pokazują, że czas jaki nastolatkowie spędzają w aplikacji wzrósł o 50%. Oznacza to, że znaczna część osób korzystających z social mediów wybiera właśnie Instagram zamiast Facebook’a. Oczywiście firma publicznie nie odnosi się do przedstawionych danych, ale usilnie stara się podtrzymywać swój pozytywny wizerunek.

Wpływ social media badaniaWpływ social media badaniaJak social media na nas wpływająPremiery telefonów 2017 - GameBy.pl

Co możeWpływ social media badaniamy zmienić?

Czy poruszane dane przekreślają istnienie social mediów? Nie do końca. Można to traktować, jako przestrogę. Media społecznościowe nie są ani dobre, ani złe. Trzeba natomiast pamiętać, aby korzystać z nich z głową i traktować z dystansem informacje jakie się tam widuje. Nie wszystko jest rzeczywistością a jedynie czymś specjalnie skonstruowanym pod wcześniej wspomniane platformy. A jak wiadomo nie da rady kontrolować social mediów, ponieważ jak wiadomo, internet rządzi się własnymi prawami.

O redaktorze

Na co dzień student. Prywatnie zapalony gracz, lubiący pisać i przelewać myśli na papier. Pole zainteresowań rozciągnięte od nowych technologii, poprzez film, kończąc na książkach oraz japońskiej animacji.

Wszystkie artykuły