timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Kevin Spacey to aktor z niewątpliwie imponującym dorobkiem. House of Cards, Baby Driver czy trochę starsze America Beauty. Jednak pod koniec 2017 roku rozpętała się w okół niego burza, dotycząca molestowania seksualnego. Od tamtego czasu Spacey praktycznie zniknął z życia publicznego.

O co chodzi z tym molestowaniem?

Artykuł chciałbym zacząć od streszczenia całej historii doniesień o molestowaniu. Wszystko zaczęło się od zarzutów 46-letniego aktora Anthony’ego Rappa, który oskarżył Kevina, że ten molestował go, gdy miał 14 lat. Rzekome zdarzenie miało miejsce w apartamencie Spacey’ego w roku 1986.

Kevin w swoim oświadczeniu stwierdził, że zdarzenia nie pamięta, jednak przeprosił aktora za coś, co mogło być nieodpowiednim zachowaniem pod wpływem alkoholu.

Po tym wydarzeniu zaczęła się ostra nagonka na Spacey’ego. Z czasem kolejne osoby publicznie przyznawały się, że aktor ich molestował lub dręczył seksualnie. Agencja artystyczna Kevina wypowiedziała mu umowę.

Kevin Spacey i House of Cards 6

Rozpoczęły się również pierwsze czynności prawne. Brytyjska policja wszczęła dochodzenie odnośnie przypadku z 2008 roku. Jednak największym ciosem zarówna dla Kevina, jak i jego fanów, było oświadczenie Netflixa, że nie powstanie już żaden odcinek House of Cards z udziałem Spacey’ego.

Zdjęcia do 6. sezonu już trwały i musiały zostać przerwane, aby wymyślić koncepcję całego sezonu na nowo. Ostatecznie skupiał się on na Claire Underwood, graną przez Robin Wright.

Kevin Spacey i Wszystkie Pieniądze Świata

Kolejnym bolesnym uderzeniem było usunięcie go z filmu Wszystkie Pieniądze Świata. Trzeba tutaj zaznaczyć, że zdjęcia do filmu były skończone, a w sieci dostępny był już trailer z Kevinem w roli głównej. Ostatecznie nagrania powtórzono, a rolę Spacey’ego objął Christopher Plummer.

Powrót Kevina Spacey’ego

Po mniej więcej roku od tych wydarzeń, Kevin Spacey nagrał filmik, gdzie wcielił się w rolę Franka Underwooda. Zapowiedział, że się nie podda i wróci na ekrany.

Według doniesień z ostatnich miesięcy, Kevin Spacey nie został w żadnej sprawie skazany, a w przynajmniej jednej nawet uniewinniony. Czy rzeczywiście jest niewinny? Tego nie możemy sprawdzić. Zapewne tak, jednak może nie w aż takim stopniu, jak jest o to oskarżany.

Pozostaje teraz pytanie, czy ten ogólnoświatowy lincz i wykluczenie z życia publicznego było potrzebne i wskazane? Trudno to ocenić, jest to jeden z tych problemów pierwszego świata, który wywołuje wiele problemów w obecnych czasach. Czy powinniśmy łączyć życie prywatne artysty z jego działalnością artystyczną? Tak czy nie? Również, trudno powiedzieć.