timerPrzewidywany czas czytania to 5 minuty.

Wykorzystujesz komputer do grania? Być może wyłącznie do pracy biurowej bądź jedynie od przeglądania internetu? Niezależnie od zastosowania, do wygodnego użytkowania przyda ci się klawiatura. Tylko jaką wybrać na rynku jest w końcu tak wiele modeli? Pierwszym dylematem, przed którym stajemy podczas wybierania nowej klawiatury to pytanie: mechaniczna czy membranowa? Dla osób często korzystających z komputera polecam wybór klawiatury mechanicznej. Mimo że są znacznie droższe, doceniają je profesjonalni gracze oraz osoby piszące zawodowo.

Klawiatura Mechaniczna - GameBy.pl

Osobiście od momentu kiedy przerzuciłem się na klawiaturę mechaniczną, nie tknąłem membranowej. Dlaczego? Uczucie to można porównać do monitora z wysokim odświeżaniem jak na przykład Gigabyte M32Q. Po pierwszym razie ciężko wrócić do poprzedniego sprzętu. W tym artykule postaram się przedstawić działanie klawiatury mechanicznej i z jakiego powodu są warte zakupu.

Jak działa klawiatura mechaniczna?

Zanim zdecydujemy czy jest ona warta naszego zakupu dobrze wiedzieć jak ona w ogóle działa oraz co odróżnia ja od membranowej. Obie spełniają te samą funkcję, jaką jest pisanie, co osiągają w podobny sposób. Posiadają połączony obwód. Kiedy klikamy przycisk obwód pod nim się „zamyka”  dzięki czemu przepływa prąd. Klawiatura posiada swój procesor oraz oprogramowanie, które przetwarzają sygnał i wysyłają do komputera. To właśnie część, która opowiada za zamykanie obwodów, jest pierwszą różnicą miedzy klawiaturę mechaniczną i membranową.

Klawiatura mechaniczna posiada oddzielne switche pod klawiszami na sprężynach z metalowymi kontaktami zamykającymi obwód po wciśnięciu przycisku. W klawiaturze membranowej przez całą jej długość biegnie membrana z tworzywa sztucznego. Pod przyciskami znajdują się małe kopułki z materiałem przewodzącym pod spodem, gdzie także jest kolejna warstwa membrany z całym obwodem. Kiedy obie membrany się łączą pod naciskiem, rejestrowane jest kliknięcie. Właśnie z tego powodu są one tańsze i szybsze do wyprodukowania. Wystarczy wydrukować całą membranę i nie martwić testowaniem pojedynczych switchy.

Rodzaje przełączników

Istnieje wielu producentów produkujących switche do klawiatur mechanicznych. Jednak większość z nich posługuje się podobnymi oznaczeniami kolorów. Determinują one, jakie będzie doświadczenie z korzystania w trakcie klikania. Dla przykładu na popularnej marce tworzącej switche do klawiatur mechanicznych Cherry MX:

  • „czerwone” – Liniowe (Linear)

Najzwyczajniej w świecie idzie w górę i w dół. Bez dodatkowego odzewu w postaci dźwięku czy feedbacku. Zyskują przez to szybsze czasy aktywacji z płynnymi wciśnięciami. Idealne do grania.

  • „brązowe” – Skokowe (Tactile)

Klawiatury z tego typu switchem w trakcie kliknięcia dają odczuwalny feedback. Dzięki temu łatwiej jest określic kiedy urządzenie wykrywa naszą akcję. Zapobiega to również wciskaniu do końca, co potrafi prowadzić do problemów.

  • „niebieskie” – Klikające (Clicky)

Dla osób ceniących sobie słyszalne kliknięcia. Podczas pisania słyszalny jest wyraźny mechaniczny dźwięk. Co oferuję więcej reakcji, a wraz z tym większą dokładność. Niestety oznacza to również że są one znacznie głośniejsze.

Wielkości

Jest wiele wymiarów wielkości oznaczające jednocześnie ilość przycisków. Tym razem skupimy się jedynie an tych najpopularniejszych.

  • Full size (pełnowymiarowe) – najbardziej rozpoznawalny wymiar, z którym najpewniej większość kojarzy klawiatury. Posiada około 104 przyciski zależnie zależni od zastosowanego rozłożenia. Idealna dla osób, które nie wiedzą, jaka wielkość dla nich odpowiada, ponieważ nie brakuje jej żadnych funkcji dostępnych w klawiaturach.
  • Tenkeyless/TKL — pierwszy krok pomniejszenia klawiatury. Dla tych, którzy zawsze zastanawiali się, po co numpad, bo tu go nie zastaniecie. Popularny wśród graczy ze względu na dodatkową przestrzeń na myszkę.
  • 75% – funkcję podobne do TKL jedynie w bardziej ściśniętym formacie. Cyba najmniej popularna ze wszystkich opcji podanych w tym artykule. Użytkowanie jest bardziej zbliżone dla osób często piszących na  laptopowiej klawiaturze.
  • 60% – Usuwa wszystko, co znajduje się po prawej od klawisza Enter oraz rząd funkcyjny. Rozmiar raczej wybierany pod wygląd i minimalizm niż funkcjonalność.

Klawiatura mechaniczna — wady i zalety

Klawiatura Mechaniczna - GameBy.pl

Plusy

Wiele zalet, przez które zasłynęły wśród graczy i nie tylko. To powody, dla których warto zastanowić się nad zakupem.

  • Wytrzymałość

Żywotność liczona w milionach kliknięć jest czymś, czego nie osiągają membranówki. Przez co są bardziej ekonomiczne od swoich pobratymców, zakup można nawet nazwać inwestycją. Wytrzyma także nawet najbardziej intensywne uderzenia podczas intensywnej rozgrywki.

  • Lepsze doświadczenie z pisania

Dzięki niższej sile aktywacji oraz szybkiemu czasie reakcji na kliknięcie. Tego nie da się ubrać w słowa ani przedstawić na filmie. Trzeba spróbować samemu.

  • Możliwość customizowania

Każdy piszę na trochę inny sposób. Na przykład popełnianie więcej błędów zależnie od wielkości dłoni. Na szczęście w przypadku mechanika nie jest to problem. Producenci dają nam opcję doboru do naszego stylu, wielkości rąk czy nawet siły kliknięć.

  • Anti-Ghosting

Według mnie to chyba najważniejsza zaleta tego typu klawiatury. Co to w ogóle ten ghosting? Występuje on w momencie kiedy podczas kliknięcia paru przycisków na raz klawiatura nie rozpoznaję tego. Jest to szczególnie męczące dla osób piszących szybciej.

Klawiatura Mechaniczna - GameBy.pl

Minusy

Jak wszytko inne tak i klawiatury mechaniczne mają swoje minusy.

  • Cena

Jest o wile wyższa od klawiatury membranowej. Potrafią sięgać nawet kilkuset złotych. Mimo że da się kupić klawiaturę za około 100 złotych. To nie możemy się po niej spodziewać tego samego co po droższych modelach.

  • Waga

Przez to, że są zbudowane z wytrzymałych materiałów, potrafią być znacznie cięższe. Dla niektórych jest to minus, a dla innych plus. Dzięki swojej wadze mogą stabilniej stać na naszym biurku i nie przesuwać się nawet podczas intensywnego klikania. Jednak z drugiej strony może to także wpływać na większe poruszanie jeśli klawiatura nie posiada nakładek antypoślizgowych lub nie stawiamy jej na podkładce.

  • Głośność

Hałas może być naprawdę uciążliwy. Zwłaszcza jeśli posiadamy swithce klikające lub skokowe. Jest to spowodowane innym mechanizmem i budową klawiatury mechanicznej.  Pewnie nie spodoba się to dla osób postronnych.

Wybór jest kwestią subiektywną

Jak we wszystkim tak i w wyborze klawiatury każdy ma swoje preferencje. Jednak niezależnie od nich inwestycja w dobrą klawiaturę będzie dobrym pomysłem. Jak już wcześniej wspomniałem klawiatura mechaniczna, daje inne uczucie od „zwykłej”. Oczywiście nie dla każdego ta opcja może odpowiadać, ale jeśli często piszesz dłuższe teksty, podziękujesz mi zakupu. Pamiętaj, tylko żeby przy wyborze, spędzić trochę czasu w sklepie testując różne modele. Szkoda by w domu okazało się, że wydaliśmy bezsensownie pieniądze.

 

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły