timerPrzewidywany czas czytania to 5 minuty.

Chcesz zacząć robić transmisje na Twitchu czy YouTube, ale nie wiesz jak zacząć? To trafiłeś na dobry artykuł, w którym podpowiemy, jak wybrać sprzęt do Twojego stanowiska streamera. Znajdą się tu także wskazówki i informacje na temat przydatnych rzeczy, aby zacząć przygodę ze streamingiem.

Niestety zakup całego osprzętu może okazać się sporym wydatkiem.  Warto skorzystać z opcji polecania w programie lojalnościowym Allegro i zdobywać nagrody. Sprawdź ich program partnerski. Wystarczy, że jesteś pełnoletni, posiadasz konto na Allegro oraz zaakceptujesz “Regulamin Allegro Polecam”.

Komputer dla streamera

Wydajna jednostka to podstawa, zwłaszcza gdy mamy zamiar stremować rozgrywkę z gier. W końcu będzie musiał obsługiwać produkcję jak i nasz komentarz audio i video. Dodatkowo często transmisję są wzbogacane wizualnie lub muzycznie. Można kupić gotowca lub laptopa, złożyć swoją maszynę lub ulepszyć obecną.

Stanowisko streamera - GameBy.pl

Niezależnie, którą opcje wybierzesz, musisz zwrócić uwagę na podzespoły:

  • procesor – mózg, który musi sobie poradzić z nowymi produkcjami, a ponadto obsłużyć transmisję na żywo. Dlatego przyda Ci się sporo mocy, polecam CPU z przynajmniej czterema rdzeniami z taktowaniem powyżej 3,5 GHz.
  • karta graficzna – kolejna istotna część komputera powinna jak w przypadku procesora radzić sobie z nowymi grami w wysokiej rozdzielczości.
  • pamięć RAM – minimalna pojemność to 8 GB, ale prawda jest taka, że im więcej, tym lepiej.
  • dysk twardy (SSD) – z jak najszybszą prędkością odczytu i zapisu, pojemność dostosowana do zapotrzebowania. Oczywiście zbyt mała będzie się wiązać z ciągłą rozterką, co odinstalować teraz.
  • płyta główna – musi być dopasowana do podzespołów oraz wyposażona w wiele złącz i portów do podpięcia dodatkowych peryfieriów.
  • zasilacz i chłodzenie – na zasilaczu nie warto oszczędzać, powinien być niezawodny, aby nie wystąpiło nagle przerwanie w trakcie transmisji. Chłodzenie powinno zapewnić bezpieczeństwo podzespołów oraz komfort dla użytkownika.

Karta przechwytująca wideo (video grabber)

Jeden z najważniejszych elementów do streamowania gier wideo. Pozwala on na przechwytywanie obrazu wideo i co ważne, mało obciąża podzespoły naszego komputera. Dostępne są w wersji wewnętrznej oraz zewnętrznej.

Obie raczej sprawdzą się wystarczająco, choć opcja ładowana do środka peceta jest zazwyczaj szybsza i lżejsza dla procesora. Ważne tylko, abyś wybrał taki, który udźwignie transmisje w oczekiwanej jakości oraz jest kompatybilny z Twoim komputerem.

Mikrofon

Jedno z podstawowych urządzeń streamera. Zależy od niego, jak będziesz brzmieć dla swoich widzów. Można je podzielić na mikrofon dynamiczny (bardziej odporny na czynniki zewnętrzne) oraz mikrofon pojemnościowy (bardziej precyzyjny wychwytujący więcej dźwięków). Jeśli wybierzesz drugą opcję, zadbaj o wytłumienie pomieszczenia za pomocą pianki lub paneli akustycznych.

Stanowisko - GameBy.pl

Prócz takiego podziału ważna jest też charakterystyka kierunkowa. Kardioidealna jest świetną opcją dla streamera, gdyż wychwytuje dźwięki z przodu. Chyba że planujesz stosować go również do podcastów czy wywiadów, wtedy dobrą opcją może być mikrofon o charakterystyce dwukierunkowej, czy wszech kierunkowej.

Głoski wybuchowe nie są przyjemne do słuchania dlatego dobrze skorzystać z pop filtra. Dodatkowo stuknięcia w biurko bardzo łatwo przenoszą się do mikrofonu, który na nim stoi – unikniesz tego poprzez zamontowanie go na ramieniu.

Słuchawki

Zapewnią Ci większe skupienie na rozgrywce. Najważniejsze by były komfortowe dla głowy i uszu podczas długich sesji. Polecam zapoznać się z naszym artykułem Jak wybrać idealne słuchawki dla siebie, aby zainspirować się przed zakupem.

Kamera

Nie jest to wymagane. Jednak jeśli zdecydujesz się pokazać swoim widzom, zaopatrz się w kamerę, która zapewni dobrą jakość w przynajmniej 30 FPS. Jest wiele kamerek internetowych dostępnych na rynku. Warto wspomnieć, że można zastosować do tego zwykłą kamerę czy aparat i bezpośrednio za jego pomocą strumieniować.

Stanowisko - GameBy.pl

Jednak nie zapominajmy, że najprawdopodobniej każdy z nas codziennie nosi w swojej kieszenie urządzenie wyposażone w aparat/kamerę o naprawdę dobrej jakości. Mowa o telefonie. Wystarczy zaopatrzyć się w jakiś stojak, odpowiednio go podłączyć i mamy naprawdę dobry sprzęt do nagrywania naszej twarzy.

Monitor

Szukając go dla siebie, lepiej wybierać pod kątem grania niż streamowania. Sprawdzą się najlepiej monitory gamingowe. Wszystkie parametry: przekątna, rozdzielczość czy odświeżanie swobodnie można dobrać do swoich potrzeb. Jedyne, na co warto zwrócić uwagę to powłoka antyrefleksyjna/matowa. Światło w pomieszczeniu może się odbijać i męczyć nas na dłuższą metę.

Stanowisko - GameBy.pl

Warto również zastanowić się nad zakupem dwóch monitorów. Jeden do grania, a drugi do sprawdzania transmisji, czy czytania czatu. Drugi monitor nie musi być oczywiście jakiś wypasiony, wystarczy nawet najtańszy. Chyba że lubimy estetycznie wyglądające stanowiska. Wtedy polecam zakup dwóch takich samych bądź przynajmniej podobnych wymiarów.

Oświetlenie stanowiska streamera

Jest to mało oczywiste jednak bardzo ważne zwłaszcza gdy transmitujemy z kamerką. Wystarczy, by dobrze doświetlić siebie i swoje stanowisko. Z kolei ci, którzy zdecydują się na kamerkę, powinni zadbać, aby tło było w miarę jednolite, nieodwracające uwagi widzów. Pochwal się swoimi kolekcjami gier, książek lub innych rzeczy – doda to klimatu.

Kilka słów na koniec

W stanowisku streamera sprzęt jest ważny, bo to on sprawi, że Twoje materiały będą wglądać profesjonalnie. Jednak nie jest on najważniejszy i nie gwarantuje czy osiągniemy sukces. Bez pomysłu, charyzmy i odrobiny szczęścia nie przyciągniemy dużej oglądalności. Mimo to niezależnie od tego jak będzie wyglądać Twoja kariera, życzymy satysfakcji dla Ciebie i twoich widzów.

Jeszcze raz przypomnę o możliwości zdobycia nagród w Allegro Polecam. Przydatna opcja nie tylko dla osób planujących karierę w internecie.

https://allegro.pl/artykul/allegro-polecam-jak-sie-dzielic-i-zdobywac-nagrody-ZMWO8YMYnu3

Artykuł powstał we współpracy z Allegro!

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły