timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Chińskie smartfony zajmują znaczną część rynku telefonów. Jednak zastanówmy się jak ów rynek wyglądałby gdyby usunąć z niego wszystkie smartfony produkowane w Chinach? Tym samym nasuwa się pytanie, dlaczego akurat one są tak popularne?

Które smartfony nie są produkowane w Chinach?

Załóżmy, że chińskie fabryki odpowiedzialne za produkcję komponentów do smartfonów przestały działać. Następstwem tego jest brak dostaw telefonów na światowe rynki. Przez to wchodząc do sklepu napotykamy na znaczne uszczuplenie w ofercie dostępnych modeli. Jaki telefon nam pozostaje wybrać? W końcu brakuje marek takich jak: Xiaomi, Redmi, Oppo, Realme, Vivo, Motorola czy Huwaei. I choć takie uszczuplenie może wyglądać dość strasznie, tak wybór nowego telefonu nie jest niemożliwy. Potencjalny konsument miałby nie wielki, jednak ciekawy wachlarz smartfonów. Do dostępnych marek wówczas należałyby: Smasung, Apple, Google, Sony, Nokia oraz CAT. Oprócz nich na rynku nadal byłby dostępne nieco mniej popularne marki.

Iphone SE 2022 - Gameby.pl

Jaki nie Chiński telefon wybrać?

Trudno jednak stwierdzić, czy taki stan rzeczy byłby, aż tak dobry dla wszystkich. Mimo dostępnych marek, tak ceny pozostałych na rynku modeli mogłaby zniechęcić do ich kupowania. Przenosząc ceny na rzeczywiste realia, najtańszymi telefonami byłby niektóre modele Samsunga np. Samsung Galaxy M12, którego cena oscyluje na poziomie 700zł. Jako następna byłby Nokia i jej reprezentant w postaci Noki X20 5G za około 1300zł. Idąc dalej cena rośnie. Wyżej plasowały by się takie modele jak CAT S62 Pro (2800zł), Google Pixel 6 5G (3200zł) czy Sony Xperia 5 III (4300 zł). Oczywiście nie mogłoby zabraknąć popularnego telefonu z jabłuszkiem z 13 w nazwie, za który zapłacimy około 4200zł.

Gry relaksujące na telefon

Dlaczego smartfony z Chin są tak popularne?

Popularność chińskich smartfonów pochodzi od ich ceny. Potencjalnie w konkretnej cenie znalazłyby się telefony z kilku marek. Dzięki temu wybór jest większy a konsument może nie odczuć takiego wydatku. Można wręcz powiedzieć, że są one dostępne dla każdego. Z drugiej strony wyplenienie takich modeli z rynku jest niemożliwe. Wielu miejscach tego typu telefony zajmują znaczną część rynku smartfonowego.
Nie mniej, wybór telefonu nie pochodzącego z Chin jest możliwy. Przytoczone powyżej ceny oraz modele to tylko jedna z wielu dróg jakie można obrać podczas wyboru swojego nowego telefonu.

O redaktorze

Na co dzień student. Prywatnie zapalony gracz, lubiący pisać i przelewać myśli na papier. Pole zainteresowań rozciągnięte od nowych technologii, poprzez film, kończąc na książkach oraz japońskiej animacji.

Wszystkie artykuły