timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Windows 11 jest już od dłuższego czasu w rękach użytkowników. Jednak skrywa on w sobie kilka przydatnych funkcji, które mogą się przydać. Jednak co takiego ukrywa najnowszy Windows?

Super łatwy zrzut ekranu

Zacznijmy od funkcji, która przydaje się w sytuacji, gdy potrzebujemy zrobić zrzut ekranu. Zazwyczaj kiedy chcemy go wykonać, korzystamy z kombinacji klawiszy Windows + Print Screen. W sytuacji, kiedy obraz całego ekranu nie jest tak potrzebny, możemy skorzystać z ukrytej funkcji, uruchamianej za pomocą klawiszy Windows + Shift + S. Po wciśnięciu, zostanie otwarte narzędzie za pomocą, którego dopasujemy rozmiar obszaru jaki chcemy zachować.

Wklejanie na sterydach – pamięć schowka

Inną możliwością jaką daje nam Windows 11 jest skorzystanie z historii schowka. Oczywiście sprawdzenie tego co kopiowaliśmy jest dziecinnie proste. Najpierw należy uruchomić funkcje w ustawieniach sytemu – Ustawienia > System > Schowek. Kiedy ustawianie schowka zostanie zmienione, bez problemu można sprawdzać jego historię za pomocą skrótu klawiszy Windows + V.

 

Popraw produktywność jednym kliknięciem

Niektóre osoby mogą nie wiedzieć, że nowy system jest w stanie uruchomić aplikacje, które docelowo działały tylko na telefonach. Sam proces instalacji aplikacji na komputerze nie jest skomplikowany. Ta funkcja jest bardzo przydatna w sytuacjach kiedy wielkość telefonu bardziej przeszkadza niż ułatwia w korzystaniu z aplikacji. Oczywiście kiedy będziemy korzystać z kilku okien na raz, bardzo przydatną opcją jest wielozadaniowość. Co to znaczy? Dzięki temu w szybki sposób możemy uporządkować wszystkie okna włączonych aplikacji. Na przykład jeśli chcemy możemy utworzyć grupę danych okien lub uporządkować je, po przez przypinanie ich, od najważniejszego do najmniej używanego. Przez to praca staje się szybsza a nasza produktywność staje się większa.

i wiele więcej……

Na koniec kilka słów o drobnym detalu o którym warto wiedzieć. Pasek zadań to miejsce gdzie ustawiamy aplikacje, foldery, wszystko co jest potrzebne na wyciągnięcie ręki. Jednak gdy czegoś potrzebujemy musimy w to kliknąć. A jeśli jest to nie jedna a kilka rzeczy, to poszczególne włącznie może stać się uciążliwe. Stąd Windows 11 daje nam możliwość uruchamiania tych skrótów za pomocą klawiatury. Wystarczy kliknąć Windows + 5, a wtedy otworzy się piąta aplikacja.
Nowy Windows daje nam dużo możliwości, więc warto zaznajomić się z nimi wszystkimi. Jak wiadomo, warto ułatwiać sobie pracę zamiast ją utrudniać.

O redaktorze

Na co dzień student. Prywatnie zapalony gracz, lubiący pisać i przelewać myśli na papier. Pole zainteresowań rozciągnięte od nowych technologii, poprzez film, kończąc na książkach oraz japońskiej animacji.

Wszystkie artykuły