timerPrzewidywany czas czytania to 5 minuty.

Streaming muzyki zyskał w ostatnich latach na popularności. Nic dziwnego, w bardzo prosty sposób umożliwia nam słuchanie ulubionych kawałków. Wszystko za około połowę ceny płyty CD, w postaci miesięcznego abonamentu. Serwisów oferujących tę usługę jest wiele, każda ze swoimi plusami i minusami. To, który wybrać? Spotify czy Tidal? A może YouTube Music? Jeśli stoisz przed tym dylematem, przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych usług muzycznych.

Chwila o sprzęcie

Sama aplikacja to nie wszystko by móc się cieszyć muzyką w świetnej jakości. Do tego potrzebny jest jeszcze odpowiedni sprzęt. Zwłaszcza że serwisy zaczynają wprowadzać do swoich ofert abonamenty HiFi. Dające możliwość korzystania z bezstratnych plików FLAC. Niestety kodeki, w jakich są dostępne, mogą być nieobsługiwane przez wszystkie sprzęty. W takiej sytuacji nagranie brzmi jak to w tańszych opcjach abonamentowych.

Nie zapominajmy także, że sprzęt, na jakim słuchamy, ma znaczenie. Na przykład podłączenie słuchawek prosto do naszego telefonu nie da takiego samego efektu jak połączenie przez DACa. No i oczywiście słuchawki. To one dostarczają sygnał do naszych uszu, dlatego warto zadbać, aby były dobre. Dlatego sprawdźcie jak wybrać idealne słuchawki dla siebie?

Spotify

Spotify -GameBy.pl

Chyba najpopularniejszy serwis stremingu muzyki. Przyzwoita jakość z dostępem na wielu urządzeniach:

 • Spotify w przeglądarce internetowej: 128 kbit/s dla wersji darmowej, 256 kbit/s dla Premium.
 • Aplikacja: 160 kbit/s dla wersji darmowej, maks. 320 kbit/s dla Premium.
 • Jak na razie brak opcji lossless, jednak zapowiedzieli wprowadzenie.

Chyba najważniejsza cechą Spotify są playlisty. Ogromna baza playlist tematycznych, od piosenek do sprzątania, po utwory z lat 80. – każdy znajdzie coś dla siebie. Warto także wspomnieć o opcji odkrywania umożliwiającej dopasowywanie podobnych piosenek do istniejącej już listy. Serwis posiada również bogatą ofertę podcastów.

 • Spotify Premium – 19,99 zł – bez reklam, możliwość pobrania utworów.
 • Premium dla studentów – 9,99 zł – to samo co w wersji premium; weryfikacja poprzez SheerID na maksymalnie 4 lata.
 • Spotify Premium Duo – 24,99 zł – dwa konta dla osób mieszkających razem, jednak trzeba podać ten sam adres co właściciel
 •  Premium dla rodziny – 29,99 zł – do 6 kont premium dla mieszkających razem osób, weryfikacja jak w przypadku Duo.

Sprawdź Spotify

Tidal

Tidal - GameBy.pl

Serwis muzyczny z nastawieniem na wysoką jakość brzmienia. Tidal oferuje najwyższą jakość sygnału wśród wszystkich aplikacji na rynku. Idzie krok dalej niż FLAC, udostępniając swoim użytkownikom część nagrań w nowym formacie MQA. Weryfikowane przez artystów, dzięki czemu otrzymujemy sygnał identyczny jak ten z nagrania studyjnego. Mamy do czynienia z sygnałem o jakości 24-bit/96-192 kHz. Porównując FLAC, czyli jakość płyty CD daje nam 16-bit/44,1 kHz.

 • Standard – 19,99 zł – brak reklam, przełączanie utworów w nieskończoność.
 • Pakiet Family – 29,99 zł – do 5 kont Premium; Tidal nie wymaga, by mieszkać pod tym samym adresem.
 • Student – 9,99 zł – wersja Premium dla studentów po weryfikacji.

HiFi – muzyka HD

 • Standard – 39,99 zł – wersja Premium, ale z utworami w bezstratnym formacie FLAC oraz dostępem do Tidal Masters -utwory bezpośrednio ze studia.
 • Pakiet Family – 59,99 zł – Hi-Fi do 5 kont.
 • Student – 19,99 zł – wersja Standard dla studentów po weryfikacji.

Sprawdź Tidal

YouTube Music

Kiedyś Google Play Music, od 2020 YouTube Music. Oferta, która spodoba się osobom, które korzystają dużo z oryginalnego serwisu YouTube, zwłaszcza te, które już wcześniej miały kupione Premium. Jednak nawet z darmowym kontem możemy przesłać do 100 000 swoich utworów z kolekcji. Dodatkowo w odróżnieniu od reszty serwisów, YouTube Music zezwala na przesył FLAC, M4A i inne Hi-Fi utwory.

 • Premium – 19,99 zł – utwory z YouTube Music bez reklam, możliwość pobierania utworów i odtwarzania po wyłączeniu ekranu.
 • Rodzinny – 29,99 zł – wersja Premium dla maksymalnie 6 osób, wymagany ten sam adres.

Sprawdź YouTube Music

Deezer

Pierwszy serwis muzyczny we Francji. Oferuje darmowe konto z 30-sekundowym odsłuchem utworów w przeglądarce, ale gra całość w aplikacji mobilnej oczywiście z reklamami. Specjalnością Deezer jest algorytm rekomendacji Deezer Flow generujący „nieskończoną mieszankę ulubionych i nowych utworów”  bazując na naszych preferencjach. W ofercie również występuje opcja odblokowania bezstratnego audio.

 • Premium – 19,99 zł – bez reklam,  możliwość pobierania utworów.
 • Family – 29,99 zł – maksymalnie 6 kont Premium, usługa Deezer Kids; brak wymagania mieszkania pod jednym dachem.
 • Deezer HiFi – 29,99 zł – konto Premium, ale dla bardziej wymagających z utworami w formacie FLAC.

Sprawdź Deezer

Apple Music

spotify czy tidal - GameBy.pl

Jeśli używasz iPhona lub innego urządzenia Apple warto zastanowić się nad Apple Music. Działa perfekcyjnie w tym ekosystemie, łącząc się z już istniejącą biblioteką iTunes. Nie posiada darmowej wersji (jedynie 3-miesięczny okres próbny). Jednak Apple dodało do oferty bezstratne audio oraz przestrzenne audio z Dolby Atmos bez dodatkowych opłat. Z wieloma utworami już w wysokiej jakości (24-bit/48-192) z planami na zwiększenie do całej biblioteki do końca roku. Niestety jest to uwarunkowane tym, że posiadamy odpowiedni sprzęt.

 • Indywidualny – 19,99 zł – brak reklam, programy, koncerty i materiały dostępne tylko w Apple Music.
 • Rodzinny – 29,99 zł – funkcje pakietu Indywidualnego, ale z możliwością odpalenia kont dla 6 osób.
 • Studencki – 9,99 zł – maks 4 lata korzystania, weryfikacja statusu studenta.

Sprawdź Apple Music

Amazon Music Unlimited

spotify czy tidal - GameBy.pl

Kompatybilny z telefonami i tabletami z systemem Android i iOS poprzez ich aplikacje oraz z PC i Macami przez przeglądarkę, bądź aplikacje. Dodatkowo posiada wsparcie w niektórych samochodach oraz ze sprzętami audio jak Amazon Echo czy głośniki Sonos. Działa bardzo podobnie do Spotify. Jest jednak nastawiony na osoby korzystające z Amazona, które są ich użytkownikami Prime.

 • Individual – $9,99 –  brak reklam, dostęp do bazy muzycznej Amazonu bez ograniczeń.
 • Family – $14,99  – plan Individual do maksymalnie 6 osobnych kont.
 • Unlimited for Echo / FireTV – $3,99 – tyle kosztuje wersja Unlimited na Echo, Dot, Tap, FireTV.
 • Student – $4,99 – oferta dla studentów.

Sprawdź Amazon Music Unlimited

Spotify czy Tidal, a może…?

Ofert serwisów streamingowych na rynku jest wiele. Jak widać, ceny nie różnią się tak bardzo. Tak jak i ich biblioteki są bardzo do siebie zbliżone. Co z tego wynika? Obojętnie co wybierzemy, raczej powinniśmy być zadowoleni. Warto jedynie zwrócić uwagę na kompatybilność z urządzeniami, na których będziemy mieli zamiar używać aplikacji.

Jeśli jednak mam wskazać swojego faworyta… będzie to chyba Tidal, głównie przez swoją ofertę Hi-Fi i mimo swoich niedociągnięć.

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły