timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Czy marzą ci się zdjęcia wyglądające jakby wykonane przez profesjonalnego fotografa, które będziesz mógł wstawić na Instagrama lub powiesić w ramce na ścianie? Co jeśli powiem, że aby to osiągnąć, nie potrzebujesz lustrzanki za kilkanaście tysięcy złotych? Prawdopodobnie zawsze przy sobie nosisz urządzenie, które jest, Ci to wstanie zapewnić. Jedyne co dzieli Cię od pięknych zdjęć ze snów, które bez wahania wstawisz na Instagrama, to poznanie kilku trików. To jak robić zdjęcia telefonem? Sprawdź nasze wskazówki i porady!

Czysty obiektyw to podstawa

Jest to bardzo częsta przyczyna niezadowalającej jakości zdjęcia. Obiektyw często dotykamy palcami i nosimy w kieszeni, przez co narażony jest na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Czego efektem są rozmazane i zamglone zdjęcia, a światło potrafi zmienić się w dziwny pasek.

By temu jednak zapobiec, wystarczy przed wykonaniem zdjęcia telefonem po prostu przetrzeć obiektyw, chociażby końcówką koszulki, a najlepiej szmatką z mikro fibry. Przydatne może być też zaopatrzenie naszego smartfonu w jakąś obudowę ochronną, by uchronić obiektyw przed zarysowaniem i zniszczeniem.

Wykorzystaj możliwości aparatu

Obecne smartfony wyposażone są w wiele trybów fotograficznych oraz funkcji ułatwiających robienie zdjęć. Sprawdź, co oferuje twój smartfon – zwłaszcza opcje trybu HDR, który robi trzy zdjęcia naraz (ciemne, średnio naświetlone i mocno naświetlone) i łączy najlepsze części. Dobrym pomysłem może być również włączenie siatki. Ułatwi Ci to wyrównanie kadru z naturalnymi liniami, które fotografujesz.

Dzięki czemu twoje zdjęcia będą bardziej harmonijne. Dla zagorzałych fotografów polecam ustawienie balansu bieli, jest to jedno z podstawowych zagadnień fotografii. Wpływa bardzo mocno na ostateczny efekt zdjęcia, pomaga w odwzorowaniu kolorów i zachowaniu odpowiednich barw. Wystarczy w ustawieniach dostosować go odpowiednio do warunków oświetleniowych.

Zadbaj o światło

Niestety aparaty smartfonów nie mają dużych matryc, przez co nie radzą sobie najlepiej w nieprzyjaznych warunkach oświetleniowych. Z tego powodu to Ty musisz zadbać o wystarczająca ilość światła, najlepiej naturalnego. Jest jedna zasada – oświetlamy obiekt fotografowany, a nie obiektyw.

Oczywiście nie może ono być zbyt intensywne, ponieważ pojawią się cienie. Z tych powodów gdy kreatywnie pozujemy do zdjęcia w domu, dobrze jest się zbliżyć do okna bądź włączyć jakieś oświetlenie. Gdy jesteśmy na dworze w południe, znaleźć jakiś dogodny cień. W taki sposób nasze fotografie wyjdą znacznie lepiej.

Korzystaj z aplikacji do robienia i obróbki zdjęć

Wybór aplikacji tego typu jest naprawdę szeroki. Mimo że nasz telefon już sam nanosi swoje poprawki w trakcie wykonywania zdjęć, to nic nie stoi na przeszkodzie, by polepszyć je jeszcze bardziej. Poprzez zmianę rozmaitych parametrów fotografii takich jak jasność, kontrast, nasycenie czy korekta prześwietlenia. Można zdjęcie też odpowiednio wykadrować, a to wszystko z pokładu naszego smartfonu.

Nie korzystaj z lampy błyskowej i cyfrowego zooma

Opcje te mogą wydawać się przydatne – w końcu jedna z nich zapewnia nam światło, o które musimy zadbać. To niestety nie są one tak kolorowe, jakby się mogło wydawać. Zacznijmy od naszej nieszczęśliwej lampy błyskowej. Czerwone i świecące się oczy czy prześwietlona twarz – to wszystko są efekty korzystania z flesza. Powoduje ona, że zdjęcia wychodzą sztucznie i nienaturalnie. Lepiej w sytuacji wykonywania zdjęcia po zmroku skorzystać z trybu nocnego.

Jeśli chodzi o zooma jest to nic innego jak przybliżenie i powiększenie obrazu. Za czym idzie obniżenie jakości fotografii. Wystarczy podejść do obiektu zainteresowań, jednak gdy takiej opcji nie mamy, wykorzystajmy opcję z poprzedniego punktu i wykorzystajmy aplikację do obróbki. Tak wykadrowany fragment będzie wyglądać o niebo lepiej niż wykonany z zoomem.

Dobrze wykonane zdjęcia telefonem zachwycają jakością. Z powodzeniem zgarniają polubienia wśród internautów i nadają się, by powiesić na ścianie w domu. Jestem przekonany, że korzystając z tych porad Wasze kreatywne zdjęcia  robione w domu czy na dworze osiągną nowy poziom. Wszytko dzięki kilku prostym zasadom i trikom, które nie wymagają wyjątkowych umiejętności fotograficznych.

Artykuł powstał we współpracy z Fotojoker.pl

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły