timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Zanieczyszczenie, hałas, korki są generowane każdego dnia przez miliony samochodów jeżdżących po polskich drogach. Stanowią spory procent wszystkich emisji gazów cieplarnianych, a wraz z upływem lat nadal rośnie ilość przybywających samochodów. Na dodatek wiele starszych aut ciągle jeździ i przekracza normy spalin. To wszystko przyczynia się do kilku tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie w całej Unii przez same spaliny, nie mówiąc również o wypadkach drogowych. Co jakbyśmy spróbowali temu zaradzić? Najłatwiejszym sposobem byłoby przerzucenie się na któryś z alternatywnych środków transportu. Jakie są opcję? Już Wam mówimy!

Idź pieszo!

W końcu po coś mamy nasze nogi. Czemu nie skorzystać z nich i zamiast jechać samochodem do sklepu czy do pracy po prostu się przejść? Jest to także bardzo dobre dla naszego zdrowia – rozruszamy mięśnie i pooddychamy świeżym powietrzem. Oczywiście jednak nie każdy mieszka blisko i chociażbyśmy mieli kondycje, to nasz czas jest cenny. Tu na ratunek przychodzą nam alternatywne środki transportu, a jednym z nich jest wynalazek towarzyszący człowiekowi już bardzo długo.

A może by tak rower miejski?

Dlaczego sprawdza się jako transport po mieście? Spora część podróży po mieście nie przekracza dystansu 10 km, jest to około 20-30 minut pedałowania, zależnie od prędkości. Być może myślicie, że się zmęczycie? Tak, ale czy nie warto poświęcić się trochę dla zdrowia? Regularne jazdy na rowerze zmniejszają ryzyko chorób serca i nowotworów.

Alternatywne środki transportu - GameBy.pl

Dodatkowo rower jest bardzo wydajny energetycznie oraz generuje zero emisji. Oczywiście nie musi to być rower miejski, góral też nie jest złą opcją zwłaszcza gdy mamy możliwość jazdy leśnymi drogami. Jednak nie każdy jest chętny do pedałowania.

Wtedy możemy skorzystać z hulajnogi elektrycznej. Dla dogłębniejszego zestawienia roweru i hulajnogi polecam zapoznać się z naszym artykułem rower i hulajnoga jako alternatywne środki transportu. Tylko co, gdy za oknem pogoda nie sprzyja na podróże na świeżym powietrzu?

Komunikacja miejska nie jest taka zła

To jedno z lekarstw, jakie miasto może zastosować, gdy populacja osiąga pewien poziom. Jest w stanie dowieźć w miarę krótkim czasie masy ludzi do ich celów. Innym sposobem władz jest wprowadzenie opłat za wjazd do centrów miasta (co prawdopodobnie niedługo nas czeka) oraz podniesienie opłat za parkowanie.

Alternatywne środki transportu - GameBy.pl

Tylko żeby transport publiczny miał sens, musi on być sprawny. Co to oznacza? Przejrzyste i czytelne rozkłady jazdy, jak również implementacja specjalnych aplikacji. Dodatkowo bus pasy, torowiska jak i przepisy dające im priorytety w różnych sytuacjach drogowych. Podczas planowania powinna pod uwagę być wzięta elastyczność i wygoda korzystania z różnych opcji transportu takich jak centra przesiadkowe, czy stacje rowerowe lub hulajnogowe.

No to chociaż elektryk

Samochody elektryczne to alternatywa rosnąca w popularności, która zmniejsza zarówno emisje jak i hałas. Mimo że prąd do napędzania też trzeba jakoś wytworzyć, co w przypadku elektrowni cieplnej nadal wiąże się z dużymi zanieczyszczeniami. Na szczęście budowanych jest coraz więcej elektrownie alternatywnych źródeł energii, co spowoduje, że samochody elektryczne staną się jeszcze bardziej ekologiczne. Osoby, które zdecydują się na samochód elektryczny, w Polsce mogą spodziewać się wielu przywilejów. Więcej na ten temat w naszym artykule co musisz wiedzieć o samochodach elektrycznych w Polsce.

Da się i bez samochodu

Fakt, wszystkie te opcje nie dorównują wolności i swobodzie, jakie oferuje nam korzystanie z samochodu. Jednak nadmierne zmotoryzowanie społeczeństwa i uzależnienie od niego jest dużym problemem. Spędzanie zbyt długiego czasu za kółkiem potrafi spowodować gorszą sprawność umysłową.

Dlaczego? W końcu kiedy prowadzimy musimy być ciągle skupieni na tym co się dziej dookoła z nas. Być może się z tym nie zgadzać i uważacie, że jazda jest relaksująca. Jednak jest to spowodowane tym, że wiele rzeczy w samochodzie robimy podświadomie i choć na to nie zwracamy uwagi, nasz umysł pracuje bardzo ciężko.

Czym pojedziecie następnym razem do pracy? Nie wiem jak wy, ale dla mnie alternatywne środki transportu nie brzmią tak źle i myślę ze dam im szansę!

Artykuł powstał we współpracy z Ceneo

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły