timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Kupiłeś sobie nowy monitor i patrzysz na tył a tam kilka opcji wejścia wideo. I teraz zadajesz sobie pytanie, które z nich wybrać? Czy ma w ogóle znaczenie, jaki kabel podłączymy do monitora? Tak, to jaki kabel wykorzystamy do przesyłu obrazu, jest niezwykle istotne. Dlaczego? Wpływa on przede wszystkim na jego jakość. Przewód słabej jakości może znacznie ograniczyć możliwości naszego urządzenia, a nawet wprowadzić zakłócenia w odbiorze treści. Tylko, który kabel do monitora jest najlepszy? W naszym poradniku omówiliśmy przewody dostępne na rynku.

Jakie są rodzaje kabli do monitora?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych kabli, którymi można podłączyć monitor. By zrozumieć różnice między nimi trzeba zacząć od podstaw.

Kabel do monitora -GameBy.pl

Przewody analogowe vs cyfrowe

Są to dwa główne rodzaje kabli do przesyłu informacji. Te pierwsze są znacznie starsze swoich początków sięgają powstania pierwszych monitorów – tych białych dużych i ciężkich urządzeń. Jednak wraz z rozwojem matryc w monitorach powstał nowy rodzaj kabli do połączenia z komputerem przewody cyfrowe. Zapewniają one znacznie lepszą jakość obrazu niż analogowe. W świetle rosnących rozdzielczości gdzie Full HD, a nawet czasem 4K nazywa się standardem. Złącza cyfrowe okazują się znacznie skuteczniejsze co również odzwierciedla ich popularność.

Kable analogowe

  • D-Sub – dla większości znany pod nazwą VGA. Jest standardem starszego typu składający si e z 15-stykowego złącza. Projektowane były z myślą o monitorach CRT. Obecnie wypierane są przez nowsze technologie. Oczywiście znajdziemy na rynku produkty korzystające z takim wejście jednak jest ich coraz mniej.
  • DVI – nieco nowsze rozwiązanie, które obecnie pozwala na przesył obrazu w rozdzielczości 3840×2400 px. Niestety nie wspierają one jednoczesnego przesyłu dźwięku.

Kable cyfrowe

  • HDMI – razcej każdy spotkał się z tym standardem. Jest obecny praktycznie wszędzie w komputerach telewizorach, czy konsolach. Ze względu na swoja popularność doczekało się również wielu wersji jak HDMI 1.3,HDMI 2.0 czy HDMI 2.1. Umożliwiają one przesył zarówno obrazu jak i dźwięku. Już wersja 1.4 pozwalała na spokojne korzystanie z monitora 4K niestety jedynie z częstotliwością odświeżania na poziomie 30 Hz. Na szczęście nowsze wersje rozwiązały ten problem i obecnie możemy użytkować na wyższych częstotliwościach dodatkowo na wyższych rozdzielczościach.
  • DisplayPort – interfejs ten tak jak HDMI potrafi przesyłać jednocześnie obraz i dźwięk. Najnowsza wersja nosi numer 2.0. Pozwala on na przesył danych z prędkością 77,37 GB/s obsługuję rozdzielczość 8K i to w wysokich częstotliwościach.

Co wpływa na jakość kabla do monitora?

Kabel do monitora -GameBy.pl

Jak się nietrudno domyślić, najpopularniejszymi rozwiązaniami są kable cyfrowe. Tylko nie wszystkie kable nawet z tego samego standardu są sobie równe. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Materiał

Materiał stosowany na stykach wpływa na jakość sygnału oraz warunkuje dostęp do różnych opcji oferowanych przez np. HDMI. Na rynku spotkamy miedziano-aluminiowe, miedziano-stalowe bądź takie z samej miedzi beztlenowej. Z czego te ostatnie oferują najlepsza jakość, niestety kosztują więcej.

Obsługiwana rozdzielczość

Jeśli mamy zamiar korzystać z rozdzielczości 720p czy nawet 1080p to standardowy kable HDMI powinien wystarczyć. Schody pojawiają sie gdy chcemy 4K lub 8K wtedy potrzebny będzie lepszy i oczywiście droższy kabel. Warto zadbać, aby nasze HDMI było High Speed oraz było wyposażone w funkcje Ethernet. Dla takiego kabla wysokie rozdzielczości to nie problem.

Długość

Rzecz jasna nie chodzi tu jedynie o to, aby nasz kabel ładnie wyglądał oraz dosięgnął naszego urządzenia. Długość jest ważna również, dlatego że zbyt długość może wpłynąć na pogorszenie jakości transmitowanego obrazu. A tego nikt nie chce. Najczęściej spotkamy kable o długości 1 m, 1.5 m, 3 m oraz 5 m.

Kabel do monitora -GameBy.pl

Ile kosztuje dobry kabel do monitora?

Jak wszystko tak i kable możemy kupić w różnej cenie. Uwarunkowana jest ona jakością wykonania oraz typu złącza. Ceny za standardowe powinny zaczynać się gdzieś około kilkunastu złotych. Droższe ze wzmacnianymi stykami mogą sięgać nawet 300 złotych. Jeśli zależy nam na niezawodności oraz pewności, że otrzymamy najwyższą rozdzielczość oraz częstotliwością warto zainwestować. W przypadku kabli tanie opcje często są mniej wytrzymały oraz nie oferują wszystkiego, co powinny dawać dane typy.

Jaki przewód do monitora wybrać?

Duży wpływ na to, jaki kabel powinniśmy kupić jest to co obsługuje nasz monitor. Jeśli jest to starszy model jest możliwe, że będziemy musieli pójść po jedna z opcji analogowych. Jeśli jednak jest to nowy model to często pojawi się pytanie HDMI, czy DisplayPort? Obie opcje nie powinny zawieść w tym co ponieważ oferują naprawdę wysokie rozdzielczości i częstotliwości. Oczywiście zawsze najlepiej sięgnąć do specyfikacji naszego monitora i sprawdzić wersje portów. Wtedy wystarczy upewnić się, która opcji oferuje lepsze funkcje. Jednak jeśli jesteś graczem to zazwyczaj wygra złącze DisplayPort ze względu na to, że oferuje lepszy stosunek częstotliwości do rozdzielczości obrazu.

O redaktorze

Redaktor z pasją do fotografii cosplay i druku 3D, tworzy unikalne treści, łącząc kreatywność z nowoczesną technologią.

Wszystkie artykuły