timer
Przewidywany czas czytania to 5 minut.

Od niedawna panuje telewizyjna moda, którą rozpoczęli Brytyjczycy, a ta moda polega na świętowaniu 20 lat teleturnieju „Milionerzy„. Brytyjczycy zaczęli, posadzili na fotelu prowadzącego gościa, który kiedyś twierdził, że „Who wants to be a Millionaire” to głupi format i bez sensu, a teraz Jeremy Clarkson jest zarówno prowadzącym, jak i kołem ratunkowym.

Tak! Brytyjscy milionerzy pozwalają na podpowiedź ze strony prowadzącego. Jestem ciekaw czy polska edycja tego teleturnieju zrobi podobny krok i to sam Hubert Urbański pomoże uczestnikowi udzielić poprawnej odpowiedzi. Dziś TM Toys proponuje nam zabawę drużynową opartą o ten hit telewizji TVN. Let’s play, a raczej zagrajmy w Milionerzy Wyzwanie: Dorośli vs dzieci!

Milionerzy wyzwanie

Skrót zasad Milionerzy Wyzwanie: Dorośli vs Dzieci

Dorośli i dzieci dzielą się na drużyny, a drużyny formują się w kolejkę. Cel jest jeden. Wygrać 1.000.000zł. Grę rozpoczyna drużyna dzieci, a na pytanie za 500zł odpowiada najmłodszy gracz.

Jeżeli odpowie poprawnie, pionek drużyny jest ustawiany na tym szczebelku i drużyna gra dalej. Błędna odpowiedź oznacza utratę kontroli nad grą i przejęcie gry przez drużynę dorosłych.

Kto z drużyny odpowiadał na pytanie, przechodzi na koniec kolejki i odpowiada kolejny z drużyny. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą udzielić 5 poprawnych odpowiedzi z rzędu. Jeżeli to zrobią, muszą oddać grę drużynie przeciwnej.

Uwaga! Tu nie ma eliminacji. Jeżeli gracz udzieli błędnej odpowiedzi, cofa pionek własnej drużyny do progu gwarantowanego i oddaję kontrolę nad grą drużynie przeciwnej.

Milionerzy wyzwanie

Nie byłoby Milionerów bez kół ratunkowych. Tu mamy aż 4 koła ratunkowe

50:50 – Prowadzący wskazuje 2 błędne odpowiedzi
Zmiana pytania — Prowadzący zmienia pytanie na inne o tej samej trudności
Konsultacja – Uczestnik konsultuje to pytanie z własną drużyną
Poszukaj odpowiedzi — Uczestnik ma 60 sekund na znalezienie odpowiedzi w internecie.

Oczywiście z każdego koła można skorzystać tylko raz i tyczy się to całej drużyny, a wygrywają ci, którzy jako pierwsi udzielą poprawnej odpowiedzi za 1.000.000zł.

Ocena

Zacznę od wyglądu, bo jest co chwalić. Oprócz tego, że wszystko jest dobrej jakości, instrukcja dobrze napisana i jest to bardzo ładne, to udało się odchudzić pudełko i twórcy zrezygnowali z idiotycznego segregowania pytań nominałami, a zrobili podział kart na „łatwy sort”, „średni sort” i „trudny sort”, co jest bardziej sensowne.

Z aspektów estetycznych, to bardzo mi się spodobały pytania ilustrowane, ale niestety ilustracje zostały naniesione kosztem czcionki, która sprawia problemy osobom o słabszym wzroku.

Milionerzy wyzwanie

Jeśli chodzi o zabawę, to ta edycja milionerów jest o wiele lepsza od tej klasycznej. Dlaczego? Naprawiła te błędy i zażalenia, jakie miałem do poprzedniej wersji. Pytania są autorskie, dobrze posegregowane trudnością.

Kolejną z zalet są koła ratunkowe, które są wymyślone tak, że nie potrzebne jest to kombinowanie z publicznością, czy przyjacielem, gdzie do odpowiedzi publiczności musiał dorzucać się prowadzący, co robiło taki niepotrzebny bałagan. Tu się możesz spytać własnej drużyny, internetu i prowadzącego, który ci pokaże 2 błędne odpowiedzi. Tu wielkie brawa.

Ta gra jest klimatyczna i pozwala dzieciakom poczuć się jak uczestnik teleturnieju. Żeby podgrzać atmosferę, to nie dość, że gramy o realny czek na wirtualny MILION, to jeszcze gramy przeciwko drużynie dorosłych, a to potrafi dać zabawy i emocji. Co uwielbiam w tym quizie? Tu nie ma eliminacji, a jedyną konsekwencją pomyłki jest powrót do pola gwarantowanego za 1000zł, czy do pola za 40.000zł.

Milionerzy wyzwanie

Prostszego wabika do gry, niż „Zagramy w milionerów?”nie umiałem znaleźć i każdy się cieszył. Pula 660 pytań starcza na dość długo. Mam jeszcze pomysł, by zrobić nową edycję tej gry planszowej „Milionerzy: Ty Wybierasz”, gdzie uczestnik sam sobie wybiera 3 koła ratunkowe i sam sobie ustawia progi gwarantowane, czy wybiera 4 koła ratunkowe, ale ustawia tylko jeden próg gwarantowany, czy wybiera 5 kół ratunkowych, ale jego gra opiera się na zasadzie „Wszystko, albo nic”

Na koniec

„Milionerzy wyzwanie: Dorośli, kontra dzieci”, to naprawiona edycja milionerów, czyli quiz, który sprawdza wiedzę, rękę ryzykanta, czy gospodarowanie kołami ratunkowymi. Wszystkie zarzuty z poprzedniej wersji zostały tu naprawione i jestem z tej gry naprawdę zadowolony i jestem gotów polecić ten tytuł.

Życzymy Miłego Grania!
[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły