timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Święta zbliżają się wielkimi krokami. W oknach wielu domów widnieją już świecące ozdoby, w telewizji widzimy reklamy ,,idealnych prezentów”, a sprzedawcy choinek cieszą się dużym zyskiem. Może jeszcze nie obserwujemy wzmożonych opadów śniegu, ale świąteczny klimat aż bije od świata. Dosłownie wszystko ma teraz związek ze świętami. Świąteczne filmy, promocje, wcześniej wspomniane ozdoby, kiermasze itp. Ale czy to wszystko jeszcze nam się nie znudziło? Czy cały czas odczuwamy święta tak samo, a może coś powoli się zmienia?

Świąteczny klimat – Czas by być szczęśliwym

Zacznijmy jednak od zalet świątecznego klimatu. Wiele osób co roku z niecierpliwością czeka na okres świąt. Musi być więc w nim coś niesamowitego, można wręcz powiedzieć ,,magicznego”. Coś co sprawia, że akurat ten czas staje się niezapomniany.

Przez cały grudzień odczuwamy zbliżającą się gwiazdkę. Czujemy, że w końcu czeka nas dłuższy odpoczynek od szkoły, być może również pracy. Jeśli jednak nie urlop, to parę dni, w których nie trzeba wybierać się do pracy, zapewni nam relaks i chwile, które możemy spędzić z rodziną. Wszystko, mimo pory roku, staje się kolorowe, świecące i przyjazne. Zewsząd widzimy szczęśliwych ludzi, którzy tak jak my czekają na święta.

Świąteczny klimat - Gameby.pl

Jest to czas, w którym możemy całkowicie zapomnieć o problemach. Przestajemy skupiać się na kłopotach, które aktualnie nas nękają, a koncentrujemy się na przeżycie tych chwil z rodziną. Odczuwamy wewnętrzny spokój oraz cieszymy się, często nie wiedząc, czy mamy do tego jakiś powód. Oczywiście, pewnie znajdą się osoby, które nie za bardzo przepadają za gwiazdką, jednak chodzi mi o perspektywę większości.

Świąteczny klimat – Co roku to samo…

No właśnie. O ile większość osób lubi święta, to wielu z nich mogą się one po prostu przejadać. Święta są w dużej mierze oparte na tradycjach, a te często potrafią wydawać się nudne, kiedy są powtarzane rok w rok dokładnie tak samo. Nie chodzi nawet o obchodzenie Bożego Narodzenia, ale o celebrację świątecznego okresu.

Dekoracje – to prawda są ładne, ale pokazywanie tego samego przez kilka lat kompletnie mija się z celem. Piękne światełka, choinki, wszystko już widzieliśmy. Świętom ewidentnie brakuje czegoś nowego, co zachwyci ludzi i na nowo zobrazuje im święta. W całej tej monotonii zatracamy to, co jest najważniejsze. Te same filmy świąteczne wprowadzają nas w stagnację i sprawiają, że co roku grudzień wygląda prawie tak samo. A przecież chodzi o to, żeby Boże Narodzenie było niezapomniane.

Świąteczny klimat – Pogoń za pieniędzmi

W dzisiejszym świecie święta stały się niemalże narzędziem, do zwiększenia zarobków firm i przedsiębiorstw. Od zawsze był to czas wzmożonych wydatków – trzeba przecież kupić prezenty, jedzenie itp. Jednak w ostatnich latach święta stały się niezwykle komercyjne.

Świąteczny klimat - Gameby.pl

Na każdym kroku możemy zobaczyć reklamy, skłaniające nas do coraz większych wydatków. Pod przykrywką rodzinnej atmosfery i pozytywnych uczuć, dostajemy coraz więcej treści reklamowych. W mojej opinii jest to dosyć nieetyczne. Wykorzystywanie naszego nastroju tylko po to, abyśmy zakupili produkt danej firmy nie powinno mieć miejsca w sielankowym, spokojnym, świątecznym okresie.

Świąteczny klimat – Święta, święta i po świętach

Z racji na dosyć krótką przerwę od obowiązków, powinniśmy jak najlepiej wykorzystać odrobinę grudniowego wolnego. Jednak skutecznie może przeszkodzić nam w tym pośpiech związany z przygotowaniami. Gotowanie, sprzątanie, kupowanie prezentów i pewnie wiele więcej rzeczy do załatwienia. To wszystko sprawia, że nie mamy czasu skupić się rodzinie, czy chociażby odpoczynku.

Wolne od szkoły czy pracy, powinno umożliwić nam odpoczynek i ,,naładowanie baterii”. Może okazać się jednak, że po Nowym Roku będziemy jeszcze bardziej zmęczeni niż przedtem. Wszystko za sprawą świąt, które wielu mogą po prostu przerastać. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego stosunku do świąt oraz formuły w jakiej się one odbywają. Czasami jednak przygotowania potrafią być uciążliwe.

Świąteczny klimat - Gameby.pl

Podsumowując, święta przynoszą masę świetnych uczuć oraz wiążą ze sobą wiele pozytywnych rzeczy. Nie zmienia to jednak faktu, że z roku na rok stają się one coraz bardziej monotonne i komercyjne. Dodatkowo przygotowania do tego wydarzenia, mogą nieźle dać w kość. Dajmy ponieść się ,,magii świąt”, ale tylko w dobrym tego stwierdzenia znaczeniu.

Tutaj możecie przeczytać poprzednie felietony z tej serii!

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły