timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Kierunek: Noc to produkcja, którą Netflix przez długi czas trzymał w tajemnicy. Od pierwszego teasera do właściwiej premiery minął ledwo ponad miesiąc. Co prawda jest to produkcja belgijska, lecz znalazło się w niej bardzo wiele smaczków skierowanych do polskich widzów. Dzisiaj postaram się wymienić Wam je wszystkie.

W tekście mogą znaleźć się lekkie spojlery, jednak postarałem się, aby artykuł był jak najbardziej neutralny, jeżeli jeszcze nie zacząłeś oglądać serialu.

Dla niewtajemniczoncyh kilka słów o samej koncepcji Kierunek: Noc. Jest to serial apokaliptyczny, w którym to słońce emituje zabójcze dla ludzi promieniowanie. Bohaterkami serialu są ludzie znajdujący się na pokładzie samolotu lecącego na wschód — w kierunku nocy. Tak, aby uniknąć promieni słonecznych.

Polskie nawiązania w Kierunek: Noc

Polscy aktorzy

Jeżeli nie patrzysz na początkowe „credity”, to aktorzy, a raczej aktor będzie pierwszą polską rzeczą, która rzuci Ci się w oko. Ksawery Szlenkier wciela się w rolę mechanika belgijskich linii lotniczych. Jest jednym z głównych bohaterów i w serialu odgrywa kluczową rolę. Żebyście nie pomyśleli sobie, że tylko dali Polakowi jakąś trzecioplanową rólkę.

Ksawery Szlenkier - Polskie akcenty w Kierunek: Noc

Jego aktorskie portfolio opiera się głównie na polskich filmach, jednak zagranicznym widzom też jest znany. Za sprawą filmu Ukryta Gra, który znalazł się na Netflixie i jest dostępny w 189 krajach (niestety nie w Polsce).

Kolejna postać — na pewną go znacie, ale zdecydowanie byście się go tu nie spodziewali – Borys Szyc.

Borys Szyc w Kierunek: Noc

Na ekranie Kierunek: Noc widzimy go zaledwie przez kilka minut, natomiast w drugim sezonie postać grana przez niego będzie mogła rozwinąć skrzydła. Więcej mówić nie będę, żeby przypadkiem czegoś nie zaspojlerować.

Polska muzyka

Na początku jednego z odcinków możemy usłyszeć znajomą melodię. Przez pierwsze kilkanaście sekund nie ma jeszcze słów, jednak ostatecznie orientujemy się, że jest to… Dawid Podsiadło! Wielkie brawa dla twórców, mistrzowsko to wpletliście. Utwór, o którym mowa to Najnowszy Klip, posłuchajcie go sobie poniżej.

Przekleństwa i żarciki

Praktycznie w każdym odcinku słyszymy jakże polskie „Kur*a!” i „Ja pier*dole!”. Niby mała rzecz, a cieszy. Oczywiście bohater pytany przez innych „O co chodzi?!” odpowiada, że nic i zamiata to pod dywan 😉 Oprócz Polaków w Kierunek: Noc znajdziemy też przedstawicieli kilku innych narodowości, co może prowadzić tylko do jednego – stereotypów. Także typowych żartów o Polakach też nie zabraknie!

Polski SMS - Polskie akcenty w Kierunek: Noc

Twórcy zadbali w serialu o każdy szczegół. Właśnie dlatego nawet na widocznym ekranie telefonu wszystko jest po polsku i w dodatku napisane w taki sposób, że oddaje dynamikę sytuacji. Faktycznie drobnostka, ale naprawdę ktoś musiał o tym pomyśleć.

Książka Jacka Dukaja — Starość Aksolotla

Przeszliśmy przez wszystko, co było widoczne na ekranie. Teraz porozmawiamy o rzeczach, których nie widać.

O tym, że jest to serial oparty na powieści Dukaja, zapewne wiedziałeś. Jednak mogłeś nie wiedzieć, że nie wzorowano się tu na całej książce, a jedynie na jednym wątku.

Jacek Dukaj - Starość Aksolotla - Polskie akcenty w Kierunek: Noc

Chodzi o pewną wizję końca świata, w której to słońce zabija. Do tego ograniczyli się w tym sezonie twórcy serialu. Jednak moim zdaniem, w kolejnym sezonie inspiracja może być znacznie większa. Jak dla mnie, osoby która nienawidzi porównywania książek do filmów, jest to znakomite posunięcie.

Polska produkcja

Oprócz zagranicznych producentów, odpowiedzialnych m.in. za Narcos, w kierunek Noc znajdziemy Tomka Bagińskiego i samego Jacka Dukaja. Na świecie Bagiński znany jest przede wszystkim z Wiedźmina, jednak dla Polaków to uznana postać odpowiedzialna za Katedrę, Sztukę Spadania, Legendy Polskie Allegro i Animowaną Historię Polski. Wraz ze swoim studiem Platige Image działa również w branży gier wideo.

Wątek polski w Kierunek: Noc – Podsumowanie

Tak jak w wielu zagranicznych filmach umieszczanie polskich wątków jest raczej niefortunne, tak w Kierunek: Noc zrobiono to wzorowo. Pierwszy belgijski Netflix Orginal, który ukazuje zróżnicowanie etniczne społeczeństwa tego państwa.

W filmie oprócz Polaków mamy również Włochów, Turków, Brytyjczyków. Natomiast zdecydowanie mogę powiedzieć, że obok belgijskiego, to wątek Polski tu dominuje. Nie jest zbyt nachalny, nie przeszkadza „nie-Polakom”, a ludowi znad Wisły daje powód do radości.

Serial ten jest naprawdę udaną produkcją. Już niedługo będziecie mogli przeczytać pełną recenzję na łamach GameBy.pl

Drugi sezon Kierunek: Noc 2

Jak pewnie zauważyliście, kilkukrotnie wspominałem, że coś może zostać rozwinięte w kolejnym sezonie. I tutaj nasuwa się pytanie, czy takowy powstanie? Zależeć to będzie od jednego czynnika, czyli jak ten serial poradzi sobie oglądalnościowo na platformie. Jeżeli cyferki i recenzję spełnią oczekiwania Netflixa, to raczej na drugą serię możemy liczyć – potencjał do rozwoju historii zdecydowanie jest.

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Szymon jest redaktorem naczelnym tego serwisu. Zawodowo zajmuje się marketingiem w mediach społecznościowych, a także produkcją filmów. Prywatnie robi zdjęcia, wspina się i relaksuje łowiąc ryby.

Wszystkie artykuły