timerPrzewidywany czas czytania to 5 minut.

Tematyka książek przewija się przez tę serię felietonów całkiem często. Regularne wzmianki o tym, że książki mogą sporo wnieść do naszego życia, występują tu już dość regularnie. Jednak dzisiaj postanowiłem nieco rozwinąć ten temat. Porozmawiać trochę o tym, dlaczego w ogóle potrzebujemy książek oraz czemu coraz mniej osób w swoim wolnym czasie, dobrowolnie sięga po coś do czytania. Co sprawiło, że w dzisiejszych czasach, książki straciły na wartości i często stają się tylko zakurzoną ozdobą?

Książki – Czy grozi im wyginięcie?

Pewnie osoby, którym nie przeszkadza powolna śmierć książek powiedzą, że przecież mamy internet. W internecie jest przecież wszystko. Od prac naukowych, przez ciekawe artykuły, wypowiedzi ekspertów w danej dziedzinie, na opiniach przypadkowych osób kończąc. Wydaje się więc, że internet może być dobrą alternatywną dla książek. Jednak tak na prawdę, nie jest to idealny zamiennik.

Wiele osób obawia się internetowych fake newsów i ogólnie niezbyt rzetelnych informacji. Jednak opierają się one zwykle na bardziej aktualnych tematach, a w książkach nie znajdziemy przecież wiadomości z ostatniego tygodnia. W moim odczuciu, czynnikiem, który sprawia, że książek nie da się zastąpić internetem, jest sposób przekazywania informacji.

Książki - Gameby.pl

W internecie dostajemy zwykle suche fakty, czasem urozmaicone zdjęciami, czy grafikami, natomiast książki zmuszają nas do głębszej analizy tego, co czytamy. Nie chodzi mi teraz o różnego rodzaju poradniki, czy podręczniki, które w swoim założeniu mają być proste i łatwe w użyciu, ale o literaturze pięknej, która zmusza czytelników do zastanowienia się nad danym zagadnieniem.

Książki – Nudna, nużąca rozrywka?

Niestety wiele osób wciąż wyznaje pogląd, jakoby czytanie książek było nudne i nieciekawe. Przykro mi to mówić, ale to przez dzisiejszą popularną rozrywkę, czytanie chyli się ku upadkowi. Nie zrozumcie mnie źle, sam korzystam z internetu, zdarza mi się też obejrzeć coś w telewizji (to już bardzo rzadko). Jednak współczesne media przyzwyczaiły nas do niezbyt wygórowanych standardów.

Mimo, że w telewizji jest sporo programów, które starają się przekazywać kształcące treści, to przytłaczająca większość prezentuje materiały najniższych lotów. Tak samo jest z internetem. Mimo ogromu wiedzy i ciekawych rzeczy, które możemy znaleźć, najpopularniejsze okazują się bezużyteczne, płytkie treści.

Książki - Gameby.pl

Zatem, skąd wzięło się przekonanie, że książki są zwykle nudne, długie i ogólnie bardzo ciężko jest przez nie przebrnąć? Na pewno jednym z czynników są zaniżone standardy dzisiejszej rozrywki. Jednak co z osobami, które sięgnęły kiedyś po książkę, zniechęciły się i już więcej nie próbowały zabrać się za czytanie?

Nie każda książka to majstersztyk

Niektórzy po prostu trafiają na złe tytuły.  Wiele osób może żyć w takim przekonaniu, że każda książka jest pouczająca, treściwa i zmuszająca do refleksji. Tak jednak nie jest i jak w przypadku internetu i telewizji, zdarzają się słabe pozycje lub coś co po prostu nie będzie nam pasować.

Tutaj widzimy wyraźną różnicę między literaturą, a internetem. W internecie, to najpopularniejsze, a co za tym idzie, niezbyt wygórowane treści są najłatwiejsze do znalezienia. Tymczasem w środowisku czytelniczym, polecane są zawsze najlepsze, najbardziej wartościowe tytuły.

Książki - Gameby.pl

Niechęć do książek może narodzić się jeszcze za czasów szkolnych, kiedy to obowiązuje nas lista lektur, które przeczytać trzeba. W tym przypadku doskonale rozumiem osoby, którym mogą nie spodobać się pozycje, których wymaga szkoła. Jednak te osoby, powinny zdać sobie sprawę, że w takim wypadku, należy samemu kształcić się w zakresie literatury. Podejście: ,,Nie czytam, bo mi się nie chcę” może zrazić nas do czytania na całe życie.

Nie mogę, zarobiony jestem…

Zostały jeszcze osoby, które nie mają czasu na czytanie. Praca, nauka, hobby i masa innych zajęć, skutecznie uniemożliwia im poświęcenie chwili książce. Jednak mówiłem już o tym w jednym z felietonów – na wszystko znajdzie się czas. Wystarczy uświadomić sobie, jak ważną czynnością może być czytanie i zrezygnować z czegoś mniej istotnego.

Zresztą, nikt nie kontroluje ludzi pod względem czytania książek. Nie ważne czy sięgacie po książkę codziennie czy raz w tygodniu, ważne żebyście to robili. Nie jest to przecież wielki wysiłek. Ba, to chwila relaksu, która pozwala zregenerować siły, a przy okazji przeczytać coś mądrego.

Książki - Gameby.pl

W dzisiejszych czasach dostęp do książek jest łatwy, jak nigdy wcześniej. Dzięki księgarniom, bibliotekom, czy ebookom, mamy literaturę na wyciągnięcie ręki. Książki oprócz dostarczania wiedzy, mogą też stać się tematem rozważań, potrafią nauczyć nas prawd o życiu, a także pozwalają zastanowić się nad sprawami, którym zwykle nie poświęcamy wiele uwagi.

Dzięki za przeczytanie tego felietonu, mam nadzieję, że wniósł coś wartościowego lub przynajmniej było to miłe kilka minut.

Tutaj możecie przeczytać poprzednie felietony z tej serii!

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły