timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

„Szkoła dla elity”, czyli nowa hiszpańska produkcja Netflixa typu teen drama. Opowiada o trójce stypendystów pochodzących z biednych rodzin, którzy trafiają do elitarnej szkoły. Młodzi korzystają ze swojej pozycji, bawiąc się na przeróżne sposoby. Wkrótce dochodzi do tragedii.

Fabuła

Las Encinas to najlepsza i najbardziej elitarna szkoła w Hiszpanii. To tam uczą się dzieci z wyższych sfer. Decyzją lokalnych władz trafia tam też trójka ubogich stypendystów, których uczelnia została zniszczona przez trzęsienie ziemi. Przenosiny okazują się jednak piekłem dla zupełnie innych od reszty nastolatków. Czują się tam niechciani, próbują bez skutku odnaleźć się w nowym otoczeniu.

Szkoła dla elity - GameBy.pl

Zajadły konflikt między tymi, którzy mają wszystko, a tymi, którzy nie mają nic do stracenia, doprowadza do morderstwa. Pozostaje pytanie: kto zabił?

Połączenie wielu gatunków

Na pierwszy rzut oka wydawało mi się, że Szkoła dla elity to zwykła teen drama. Zaczęłam ją oglądać głównie ze względu na język hiszpański, który po prostu uwielbiam.

Jednak już na początku, kiedy to widzimy Samuela z zakrwawionymi rękami, możemy poczuć przeszywające dreszcze. Serial opiera się na kryminale z elementami thrillera i romansu. Jest też sporo dramy nastolatków, ale wydaje mi się, że głównie schodzi na drugi plan.

Historia trzyma w napięciu, zaskakuje, a chwilami nawet i bulwersuje. Wiemy, że coś złego się wydarzyło, że ktoś zginął. Widzimy, że główni bohaterowie już od pierwszych minut są przesłuchiwani w pewnej sprawie, ale widz jeszcze nie wie, co tak naprawdę się stało, ani kto nie żyje.

Szkoła dla elity - GameBy.pl

Produkcja opiera się głównie na retrospekcjach, kiedy to ukazują nam wydarzenia sprzed morderstwa, by w pełni przekazać co i jak.

Podobieństwo do innych seriali

Jeżeli jesteś fanem „Plotkary” czy „Słodkich Kłamstewek”, „Szkoła dla elity” z pewnością przypadnie ci do gustu. Znalazłam też dosyć duże nawiązanie do „Trzynaście powodów” czy „The Affair”.

Twórcy wykorzystują znane nam już motywy, sprawdzone wcześniej. Wiedzą co zrobić, by zaciekawić widza, utrzymać jego uwagę. Chociaż szczerze przyznam, że mnie serial nie zachwycił. Po obejrzeniu czterech odcinków robiłam to już nie z przyjemności, a bardziej ciekawości.

Szkoła dla elity - GameBy.pl

„Szkoła dla elity” tak samo jak „Trzynaście powodów”, o których było tak głośno, idealnie pokazują do czego może doprowadzić przyzwolenie na pewne niebezpieczne zachowania wśród uczniów. Niepilnowani, robią głupoty, a następnie ich żałują.

Jeśli chodzi o wątki miłosne, których zresztą nie brakuje, są przemyślane i w większości przypadków, wszystko rozwija się powoli. Niektóre sceny są odważne i mało realistyczne, ale można je zliczyć na palcach jednej ręki.

Szkoła dla elity - GameBy.pl

Opinia – „Szkoła dla elity”

Szkoła dla elity jest dobrym serialem, który ogląda się szybko i przyjemnie. Nie powiedziałabym, że nudzi, ale brakowało mi czegoś w fabule.

Jednak hiszpańskie krajobrazy i klimat produkcji znacznie podniosły moje zdanie o elicie. Odniosłam wrażenie, że społeczeństwo w kraju zostało zbyt skrajnie ukazane, gdzie to 16-latkowie piją, biorą narkotyki, zachodzą w ciąże nie myśląc o konsekwencjach, czy nawet zabijają znajomych z klasy?

Szkoła dla elity - GameBy.pl

Tematyka jest bardzo uniewersalna, więc spodoba się także starszym widzom.

Ścieżka dźwiękowa zrobiona jest z mnóstwa przyjemnych dla ucha kawałków i świetnie współgra z narracją. Są to utwory głównie hiszpańskie, co moim zdaniem jest kolejną zaletą.

Zaczynając oglądać „Szkołę dla elity” nastawiłam się na prosty serial typu teen drama. Uwielbiam wszystko co ma związek z Hiszpanią, więc głównym plusem był dla mnie właśnie kraj produkcji. Mimo że obawiałam się, że nie serial nie dorówna amerykańskim odpowiednikom, myliłam się.

Scenariusz mógłby być troszkę ciekawszy, ale produkcja jako tako naprawdę mnie zaskoczyła. Wszystko było zrozumiałe i tworzyło logiczną całość. Muzyka była genialna, a widoki zapierały dech w piersiach.

Przeczytaj recenzję drugiego sezonu Szkoły dla elity!

Przeczytaj recenzję trzeciego sezonu Szkoły dla elity!

A jak chcesz jeszcze więcej, to sprawdź seriale takie jak Szkoła dla elity!

[wp-review]

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Miłośniczka niemal wszystkich seriali i filmów, niezależnie od gatunku. Poza Netflixem uwielbia także muzykę, chodzenie na koncerty, czy relaksowanie się na kanapie w domu.

Wszystkie artykuły