timerPrzewidywany czas czytania to 5 minut.

To, że nowa technologia rozwija się w niesamowitym tempie nie jest dla nikogo tajemnicą. Powstaje coraz więcej nowinek technologicznych, świat nieustannie pędzi do przodu. Producenci elektroniki ciągle prześcigają się, tworząc lepsze, szybsze i jeszcze bardziej niesamowite urządzenia, które ciągle cieszą się popularnością. Jednak czy technologiczny postęp cały czas wzbudza w nas takie emocje jak kiedyś? Czy wciąż jesteśmy zadziwieni wizją szybko zmieniającego się świata? Co sprawia, że spora część ludzi na świecie po najzwyczajniej nie wie o wielu wynalazkach, potrafiących zmienić świat? Pogadajmy.

Czy postęp zaczyna nas nudzić? – Czy coś w ogóle się zmienia?

Prawda jest taka, że wszystkie nowe odkrycia, wynalazki, czy technologiczne nowinki przestają nas już zadziwiać. O odkryciu, stworzeniu, wymyśleniu czegoś wcześniej nieznanego, możemy usłyszeć już coraz częściej. Corocznie odbywają się gale nagród i podsumowania odkryć i tworów, których z roku na rok jest coraz więcej. To, że ktoś w radiu lub telewizji powie o nowoczesnej technologii może nas zainteresować najwyżej przez krótki moment. Chwilę później wracamy do zwykłego życia i szybko o niej zapominamy.

W dzisiejszych czasach wszystko staje się bardziej unowocześnione. Na co dzień korzystamy z technologii, o której jeszcze kilkadziesiąt lat temu w ogóle nie myślano. Ostatnio zauważyłem, że niektórzy ludzie, mający ponad 40 lat, bardziej zachwycają się nowymi, smartfonowymi technologiami, niż osoby młodsze o nich o dwie dekady.

postęp - Gameby.pl

Ludzie powoli zauważają, że wcale nie potrzeba im najnowszego sprzętu, który od poprzedniego wydania może różnić się jedynie ceną i drobnymi detalami. Dla konsumenta liczą się podstawowe funkcje oraz to, żeby przykładowo telefon, działał w miarę sprawnie. Kupującym zwyczajnie nie opłaca się inwestować poważnych pieniędzy w coś, czego i tak nie wykorzystają w stu procentach.

Czy postęp zaczyna nas nudzić? – Powrót do przeszłości

W opanowanym przez technologię świecie, coraz więcej osób zaczyna powracać do czasów, kiedy jeszcze nie była ona w centrum zainteresowania. Coraz większą grupę osób ciekawi przeszłość. Stąd powrót stylu lat 80′ czy 90′, rosnąca popularność mody vintage, a także zaciekawienie kinem sprzed kilkudziesięciu lat. Przez teraźniejszą dostępność kultury, ludzie mogą za pomocą internetu powrócić do czasów, kiedy ten jeszcze nie zawładnął światem.

postęp - Gameby.pl

Także w tej grupie znajdą się osoby, które wykorzystywać nowoczesnych technologii po prostu nie muszą. Mówię tu na przykład o miłośnikach winyli. Mimo, że mogliby mieć swoje ulubione kawałki w playliście na Spotify, to i tak wolą kolekcjonować płyty. Niektórzy po prostu cenią, gdy coś jest bardziej ,,żywe” niż cyfrowe. Dotyczy to również innych aspektów życia, jak chociażby robienie notatek, czy rysowanie.

Czy postęp zaczyna nas nudzić? – Ludzie są świadomi zagrożeń

Coraz częściej słyszymy o niebezpieczeństwach związanych z nowymi technologiami. Mówi się o tym w telewizji, powstają różne programy, które starają się uświadomić ludzi w zagrożeniach. Sam pisałem w felietonach dosyć sporo o wszelakich negatywnych skutkach rozwoju technologii, więc temat jest cały czas aktualny. Pojawiają się również osoby, które postanawiają świadomie zrobić sobie detoks od internetu.

Wnioski po takim doświadczeniu są często bardzo podobne, niezależnie od osoby, która podjęła się tego wyzwania. Technologia potrafi zmniejszyć naszą produktywność oraz często bywa uzależniająca. Jednak w dzisiejszym świecie, komunikacja, praca, a nawet rzeczy, które zwykle załatwialiśmy z łatwością, mogą okazać się sporym problemem.

postęp - Gameby.pl

Nie chcę w ten sposób demonizować internetu, pokazać że jest on źródłem wszelkiego zła. Jednak niektórzy faktycznie czują, że technologia nie wpływa na nich zbyt dobrze.

To jednak dobrze, czy źle?

Nowoczesne technologie mają swoje dobre i złe strony. Nie chcę jednoznacznie stwierdzać, czy są błogosławieństwem, czy może zagrożeniem, bo jak każde narzędzie, można je dobrze, bądź źle wykorzystać. Warto jednak zastanowić się nad tym, że rzeczywiście, nie interesują nas już one tak bardzo. Kiedyś lądowanie na księżycu było przełomowym momentem w dziejach ludzkości. Dziś większość ludzi nawet nie wie o kolejnych sukcesach Elona Muska, czy najnowszych smartfonowych unowocześnieniach.

postęp - Gameby.pl

Warto świadomie spojrzeć na falę postępu i może, jeśli to konieczne, zainteresować się tym, co dzieje się w siedzibach wielkich firm. A może nic nie jest w stanie nas już zaskoczyć?

Tutaj możecie przeczytać poprzednie felietony z tej serii!

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły