timerPrzewidywany czas czytania to 7 minut.

Zbliżają się święta. Na rynkach niektórych miast już czuć ten cały świąteczny klimat. Rodziny powoli zaczynają obmyślać wigilijne menu, a w sklepach na każdym kroku kuszeni jesteśmy świątecznymi promocjami. Chodzi oczywiście o prezenty, o których właśnie dzisiaj pomówimy! Dokładnie chodzi o najlepsze gry planszowe na święta!

Dziś postaram się Wam drodzy rodzice i przyjaciele… to znaczy Mikołaje (zapomniałem, że dzieci mogą mnie czytać) doradzić coś w kwestii prezentów planszówkowych. Listę czas zacząć!

Najlepsze gry planszowe na święta!

Z kwestii organizacyjnych, tekst podzielony jest na kilka kategorii tematycznych, tak abyście łatwo mogli wybrać prezent dla Waszych bliskich!

Mój … nie zna gier planszowych

Ten podpunkt to moje 5 propozycji dla tych, co są z pokolenia „Monopoly i chińczyka”, czyli Jakby tu ich zapalić planszówkową pasją?!

Hexx

Gra ta reklamuje się hasłem „najszybsza układanka na świecie”. Coś w tym jest, ponieważ naszym zadaniem jest dopasowanie hexxagonów do puzzli na stole. Im więcej elementów pasuje, tym większa nagroda. Nie znam nikogo, kto by narzekał na Hexx. Małe pudełko, duża układanka, szybka i wciągająca rozrywka!

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry Hexx!

Sprawdź cenę gry Hexx!

Hexx - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

Monopoly Deal

Przy Monopoly Deal ludzie z Hasbro powzięli sobie za cel przystosowanie tej gry do dzisiejszych czasów. Szczerze? Wyszło całkiem nieźle. Moi znajomi cały czas nie mogą uwierzyć, że da się grać w Monopoly bez planszy. To małe pudełeczko z kartami udowadnia, że owszem jest to możliwe, a sama rozgrywka może trwać 20 minut. Na prezent sprawdzi się idealnie!

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry Monopoly Deal!

Sprawdź cenę gry Monopoly Deal!

Monopoly Deal - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

Diamenty

Diamenty to niezaprzeczalnie moja ulubiona gra typu push your luck. Wcielamy się w rolę poszukiwaczy skarbów, którzy niczym Indiana Jones szukają diamentów i artefaktów. Wszystko co zbiorą, mogą sobie zachować i uciec ze strasznej jaskini albo iść dalej i zbierać kryształy dalej.

By nie było tak łatwo, to w każdej jaskini rozstawiono pułapki, które mogą zabić zachłannych poszukiwaczy. Familijna propozycja, która jest moim pewniakiem, jeśli chodzi o wprowadzenie do gier planszowych.

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry Diamenty!

Sprawdź cenę gry Diamenty!

Diamenty - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

Domek

Układanie domku z kart, kojarzy nam się z precyzją i pewną ręką. W grze wydawnictwa Rebel wystarczy trochę pomyślunku i odrobina szczęścia. 12 rund i mnóstwo punktów do rozdania. Jedna z najlepszych gier, w które grałem, szczególnie godna polecenia rodzinom.

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry Domek!

Sprawdź cenę gry Domek!

Domek - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

Bankrut

Ta gra jest hałaśliwa i chaotyczna… i właśnie dlatego ją polecam! Rozdajecie karty, chwilkę gracie, a następnie się wymieniacie. Trzeba umieć szybko liczyć i mieć dobre wyczucie czasu. Umiejętności skutecznych negocjacji również będą na wagę złota. Zabawny, szybki i dość tani tytuł, jak na tak wspaniałą i emocjonującą rozgrywkę.

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry Bankrut!

Sprawdź cenę gry Bankrut!

Bankrut - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

Let’s start the party – Gry dla imprezowiczów

Tydzień po wieczerzy wigilijnej będziemy bawić się na domówkach, klubach i innych miejscach żegnając rok 2019. Tak! Ten nudnowaty wstęp dotyczy gier imprezowych, które uwielbiam za ich szalone zasady. Macie kogoś, kto kocha dobrą zabawę bez alkoholu? Te pomysły na prezent im się spodobają!

Tajniacy

Pole gry składające się z 25 słów lub z 20 obrazków. Na tymże polu ulokowani są widoczni jedynie przez liderów drużyn agenci, osoby niewinne i zabójca. Zadanie jest proste. Za pomocą jednowyrazowego skojarzenia pokaż umiejscowienie swojej drużyny. Kto pierwszy wytropi ich wszystkich, wygrywa. Kto skontaktuje się z zabójcą, kończy grę z automatu. Czeka na Was mnóstwo niepowtarzalnych rozgrywek i niemała ilość zabawy!

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry Tajniacy!

Kup grę Tajniacy!

Tajniacy - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

Fuse

Gotowi na 10 minut emocji rodem z kina akcji? Potasujcie i ułóżcie karty, rozdajcie je i włączcie minutnik! Losujecie kostki, rozwiązujcie układy, budujecie równania, wieżyczki i piramidy, które zbliżą Waszą grupę do wygranej. Uważajcie na różnego rodzaju detonatory, uprzykrzają rozgrywkę. Emocjonująca, szybka i z pozoru prosta gra, którą pokonałem z 5 razy. Polecam!

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry Fuse!

Sprawdź cenę gry Fuse!

Fuse - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

Avalon

Avalon to gra pełna blefu, gdzie uczestnicy muszą mieć dar przekonywania i pokerową twarz. Każdy z graczy otrzymuję ukrytą tożsamość, dobrą lub złą. Złowroga część odbywa się w nocy, a codziennie o poranku odbywają się gromkie dyskusje. Czeka Was sporo kłótni, przekonywania i blefu, a wszystko to oparte na bardzo prostym schemacie, który może przypominać telewizyjnego Agenta.

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry Avalon!

Kup grę Avalon!

Avalon - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

5 sekund

By wygrać w tej grze, trzeba udzielić poprawnych odpowiedzi na 12 pytań. Każde z nich rozpoczyna się słowami „Wymień 3…”. Problemem tej gry jest absurdalnie krótki limit czasu – tytułowe 5 sekund. Do tego wszystkiego dochodzi niespodzianka, czyli hałasujący timer, który dodatkowo nas dekoncentruje podczas odgadywania.

Mnóstwo jest tu pytań o różnorodnej tematyce, a zasady są zdecydowanie innowacyjne. Nie dziwi mnie popularność tej gry. Hit na prezent murowany!

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry 5 sekund!

Sprawdź cenę gry 5 sekund!

5 sekund - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

Ryzyk Fizyk

Quizy przyzwyczajają nas do jednego – jeżeli masz dużą wiedzę, to wygrasz. W serii gier Ryzyk Fizyk nie da się być mądrym, trzeba mieć intuicję. Jeżeli z tym też u Was kiepsko, to możecie spróbować szczęścia w obstawianiu. W końcu, kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije.

Cała gra to 7 pytań, gdzie odpowiedzią, jest liczba lub procent. Zawodnicy mają 30 sekund na napisanie odpowiedzi i kolejne 30 sekund na obstawienie tej poprawnej. Kto odpowie poprawnie zdobywa punkty lub kasę. Wiedza, zaskakujące pytania i emocje nad planszą. Polecam jako wielki miłośnik.

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry Ryzyk Fizyk!

Sprawdź cenę gry Ryzyk Fizyk!

Ryzyk Fizyk - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

No pomyśl! – Gry logiczne

Czas doradzić coś w kwestii gier logicznych. Coś dla mózgożernych i mózgowców? Oto moje ulubione pudełka!

Hej to moja ryba!

Ta gra może posłużyć jako swoisty wstęp do innych gier logicznych. Mamy 60 kafelków, na których rozlokowane jest 100 rybek. Pingwinki poruszając się po planszy, zbierają ryby dla siebie i jednocześnie zmniejszają pole gry.

Im dłużej toczy się gra, tym zakres ruchów i sama gra staje się coraz trudniejsza. Czeka na Was sporo niepowtarzalnych rozgrywek i plansza, którą możecie układać wedle własnego widzimisię.

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry Hej to moja ryba!

Sprawdź cenę gry Hej to moja ryba!

Hej to moja ryba - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

Owce na wypasie

Tutaj Aby wygrać, trzeba zaplanować swoją strategię już Na etapie układania planszy. Im lepszą planszę rozłożymy, tym łatwiej nam będzie rozsadzać po kątach nasze owieczki. Mamy jeden cel. Zablokować przeciwników i zająć jak największy obszar pola gry. Kolejna gra z serii Moja pierwsza gra logiczna. Z ciekawostek Wam powiem, że wykonanie żetonów jest obłędne 🙂

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry Owce na wypasie!

Sprawdź cenę gry Owce na wypasie!

Owce na wypasie - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

Fits

Ktoś z Was nie zna gry Tetris? Budujemy wieżę tylko po to, by była ona coraz niższa. Od niedawna możemy układać tetrisa nie korzystając z elektroniki. Gra Fits, to trudniejsza wersja gry w klocki.

Losujemy elementy, które musimy umieścić na planszy, zsuwając je po rampie. Nie można klockami skręcać i warto unikać luk, bo każdy otwór, to punkty ujemne, a czasami szansa na bonus. Najlepsza adaptacja elektronicznej gry logicznej, gdzie trzeba kombinować!

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry Fits!

Sprawdź cenę gry Fits!

Fits - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

Rummikub 3 w 1

Kolorowe kostki liczbowe, które musimy układać w serie, bądź kolekcje, tylko po to, by wyczyścić własne korytko. Szczęściarze moga sobie pomóc Jokerem. Pewnemu twórcy znudził się klasyk i postanowił do gry dorzucić 2 warianty i 3 nowe Jokery. Gra się trochę rozkręciła, a rozgrywka stała się jeszcze bardziej skomplikowana. Całkiem fajna logiczna zabawa.

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry Rummikub 3 w 1!

Sprawdź cenę gry Rummikub 3 w 1!

Rummikub 3 w 1 - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

Everyday I’m shuffling – Coś na codzień

Gdybyście poszukiwali rozrywki tanim kosztem, to moja rada jest jedna – zainwestujcie w grę karcianą. Na początku mojego pisana w GameBy.pl nie byłem zbytnio do karcianek przekonany. Dziś widząc kreatywne głowy, które potrafią ze wszystkiego zrobić grę, a potem ją przerobić na wersję karcianą, to z miłą chęcią do nich sięgam. Czas na karciane pomysły na gry planszowe na święta!

RED7

Obok wyżej wspomnianego Monopoly Deal, jest to kolejna karcianka, którą polecam każdemu. Najważniejsze w tej grze jest zwycięstwo, a cała zabawa w Red7 polega na wykładaniu kart w taki sposób, by na koniec własnej tury wygrywać. Jeśli Twoje zwycięstwo jest niemożliwe, to zawsze możesz zmienić zasadę lub odłożyć karty i przegrać. Fajnie, że taki tytuł podbija europejskie półki sklepowe.

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry RED7!

Sprawdź cenę gry RED7!

RED7 - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

Na Sprzedaż

30 mieszkań do wylicytowania w bardzo prostej grze. Każda rudna to okazją, aby dołączyć do swojego portfolio nieruchomość w jak najlepszej cenie. Czemu? Ponieważ ich wartość poznajemy dopiero po wylicytowaniu. Bardzo prosta, szybka i przyjemna gra.

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry Na Sprzedaż!

Sprawdź cenę gry Na Sprzedaż!

Na sprzedaż - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

Zero

Trochę liczbowo się tutaj zrobiło. Ja Zero uważam za ciekawy wariant gry w „Kuku ekspert”. Mam w ręku 9 kart i muszę tak się nimi powymieniać, by zdobyć jak najmniej punktów karnych, czy też w najlepszej sytuacji osiągnąć ZERO, czyli specjalny układ kart. Ulubiona gra mojej siostry gimnazjalistki. Jak ktoś lubi trochę poblefować i pomóżdżyć, to Zero powinno zadowolić takiego gostka 🙂

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry Zero!

Sprawdź cenę gry Zero!

Zero - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

Hero Realms

Jako ostatnią propozycję, zostawiłem sobie coś co kocham – Hero Realms. Jest to gra karciana, w której obracamy czempionami i wojownikami. Bijemy się, uzdrawiam się, a także zarabiamy pieniądze. Sporo negatywnej interakcji, sporo strategii, sporo główkowania i ten klimat fantasy, który wprost się wylewa.

Tutaj przeczytacie moją recenzję gry Hero Realms!

Sprawdź cenę gry Hero Realms!

Hero Realms - Gry planszowe na święta - GameBy.pl

Gry planszowe na święta – Podsumowując

To już wszystkie gry z mojej listy Gry planszowe na święta 2019. Z pewnością zapewnią one Twoim bliskim wiele godzin niezapomnianej zabawy. Mam nadzieję, że dzięki nim zapomnicie o problemach dnia codziennego i skupicie się na drugim człowieku. Tyle ode mnie, Wesołych Świąt życzę z całego serca!

 

O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły